Technologie Ultra HD: Jaká bude televize budoucnosti

25.07.2015 - Jaroslav Ostrčilík

Ani ve věku internetového on-line streamování a videa na vyžádání nepatří televize do starého železa. Její nejnovější inovací je technologie UHD – rozlišení Ultra HD


Reklama

Internet a mobilní zařízení k nepoznání proměnily způsob konzumace audiovizuálního obsahu. Pamatujete si, jak jste se jako děti celý den těšili na určitou hodinu, kdy se bude vysílat třeba Chip a Dale? Tento pocit dnešní mladí možná ani neznají. Oblíbený seriál, nahrávky hrajících si koťat či cokoliv jiného je kdykoliv dostupné na internetu.

Moderní televizory tedy také dovolují sledovat YouTube nebo si nahrát pořad a pustit si jej bez ohledu na čas, kdy byl vysílán. Televize však má něco navíc, co jí mohou počítač, tablet nebo chytrý telefon jen závidět: bezprecedentní kvalitu zvuku a obrazu, zkrátka špičkový divácký zážitek.

Co jste ještě neviděli

V mnoha obývácích lze narazit na pětikanálový prostorový zvuk systému Dolby, který se používá také v kinosálech. Fajnšmekři si však mohou pořídit sestavu i osmi reproduktorů. Ani kvalita obrazu nezůstává v ničem pozadu. Již běžně rozšířené je vysoké rozlišení (HD), jež vykresluje obraz dle formátu tři- až šestkrát detailněji než standardní rozlišení (SD), které je už pár desítek let staré. Teprve „hádéčko“ dává smysl televizorům s širokou úhlopříčkou. Když se obraz v SD roztáhne na větší plochu, vypadá výsledek prostě hůř než na malé obrazovce. Z mála pixelů zkrátka domácí kino nevytvoříte.

Hudbou, či spíše obrazem blízké budoucnosti je ale formát Ultra HD. Jeho základní rozlišení 4K má velikost 3 840 × 2 160 bodů, což je čtyřnásobek dnešního formátu HD. A 8K představuje s obrazem 7 680 na 4 320 bodů dokonce šestnáctkrát vyšší rozlišení. Jestli máte doma velký televizor a užíváte si vysoké rozlišení obrazu, tak si zkuste představit, co teprve uvidíte s formátem UHD, do kterého navíc umí být i „běžný“ HD obsah kvalitně přepočítán.

S Ultra HD můžete mít přímo doma nevídanou ostrost hollywoodských bijáků, ty jsou totiž přinejmenším poslední dva roky natáčeny na digitální kamery právě ve formátu 4K. Představte si, jak jasně vidíte jednotlivé kapičky potu na čele kytaristy při koncertě, každý lísteček na stromě, který se hýbe s poryvy větru v dokumentárním filmu, či že můžete zjistit, jaké číslo má fanoušek na dresu při přenosu sportovního utkání.

Už se to blíží

Cesta k nevídané kvalitě televizní zábavy ovšem není krátká. Zatímco první obrazovku s rozlišením odpovídajícím 4K UHD představila společnost IBM už v roce 2001, první veřejné vysílání v UHD se povedlo konsorciu kolem japonské veřejnoprávní televize až o sedm let později. Velký milník pro novou technologii představovaly také živé přenosy z letní olympiády před třemi roky. Toto vysílání ovšem bylo určeno jen k veřejnému promítání na patnáct metrů širokých plátnech v Londýně, Glasgow a Bradfordu.

Dalším a zásadním krokem bylo uzpůsobení signálu pro jeho přenos běžnou telekomunikační infrastrukturou. To se povedlo v dubnu 2013 satelitnímu operátorovi SES, když poprvé vysílal signál v rozlišení UHD kódovaný v „úsporném“ formátu HEVC. Ten se stal standardem pro satelitní i pozemní vysílání nové generace a dnešní televize jsou již schopné jej zpracovávat.

Přichází z nebe

Satelity ASTRA společnosti SES tak v minulém roce mohly začít zkušebně vysílat v rozlišení UHD i do domácností. V červnu 2014 přenášel SES v tomto formátu celé MS ve fotbale, v listopadu berlínský koncert skupiny Linkin Park a začátkem letošního června finále fotbalové Ligy mistrů. Od poloviny prosince 2014 také po tři měsíce běžel UHD kanál, který společnost SES vysílala z družice ASTRA 3B ve spolupráci s Českou televizí, Slovenskou televizí a Českými radiokomunikacemi.

UHD kanály je ovšem také nutné šifrovat, aby vedle těch volně dostupných mohly být další pro změnu součástí placených programových balíčků satelitních televizí. A to se poprvé podařilo technikům SES v září minulého roku, širokému rozšíření UHD tedy nestojí nic v cestě. Podle odhadů odborníků se má v roce 2020 jen v Evropě vysílat na padesát UHD kanálů, a o pět let později jich prý bude až pětkrát tolik.

Drtivá většina z nich přitom bude vysílána z oběžné dráhy. Satelit ostatně i udával tempo digitalizace televizního vysílání stejně, jako v průběhu posledních let umožnil rozšíření formátu HD. Další kapitolou televizní zábavy je v každém případě ultra vysoké rozlišení, vždyť televizory a jiný hardware jsou na trhu již běžně k mání.

Vyzkoušejte 4K

V našich zeměpisných šířkách lze nekódované UHD demo kanály s výběrem atraktivních 4K záběrů sledovat přes satelity SES/ASTRA na pozicích 19,2° a 28,2° východně. Nad Evropou jsou vysílány celkem tři a nedávno byl spuštěn další nad Severní Amerikou. Přes flotilu družic SES budou již brzy bezplatně v UHD vysílat i první komerční stanice. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock, SESDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907