Jaká je archeologie potopené radioaktivní letadlové lodi? Překvapivě bezpečná

13.07.2015 - Stanislav Mihulka

Nezměrný oceán chrání i před radioaktivním materiálem


Reklama

V lednu 1951 byla na tajném místě asi 70 kilometrů jihozápadně od San Franciska potopena lehká letadlová loď U.S.S. Independence (CVL-22). Měla za sebou pohnutou historii, která vyvrcholila sehráním role terče při operaci Crossroads, tedy testech atomových bomb na atolu Bikini. Jaderné exploze přežila a nakonec byla potopena s nákladem nízkoradioaktivního odpadu. To ale nebyl konec historie U.S.S. Independence

Letos ji v hloubce necelých 800 metrů objevil tým Jamese Delgada z NOAA a hned započal její podmořský archeologický výzkum. Badatelé museli počítat s radioaktivitou, nakonec se ale ukázalo, že riziko je překvapivě malé. Ani ponorka ani Delgadův tým se nikdy neocitli v nebezpečí kontaminace radioaktivitou.

Jak je to možné? Jedním důvodem je ohromná velikost oceánu. Je tak nezměrný, že se v něm rozředí úplně všechno, i radioaktivní odpad. Voda je zároveň skvělým štítem proti radioaktivnímu záření. Potopený radioaktivní materiál ozáří jen pár centimetrů kolem sebe a dál jeho radioaktivita nedosáhne.

  • Zdroj textu:

    Lawrence Berkeley National Laboratory

  • Zdroj fotografií: NOAA & Coda Octopus

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Dnešní život se odehrává v sedě

Věda
Reklama

Kresba pratura ze 16. století. Poslední kus pratura uhynul v roce 1627.

Příroda

Loni probíhal na ISS experiment s cílem pochopit, jak se tělo přizpůsobuje mimozemskému prostředí. Hlavu a hruď astronautky Anne McClainové pokrývá několik senzorů sbírajících data o cirkadiánních rytmech.

Vesmír

Zaniklou obec dnes připomínají nově vysázené aleje i fotografie původních domů rozeseté v krajině. Na místo, kde kdysi stávala obec Fukov, upomíná také dřevěný kříž.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907