Jaká je naše nejbližší hvězda?

04.02.2014 - Michal Švanda

Proxima „za rohem“ -<p>Pozice hvězdy Proxima Centauri v souhvězdí Kentaura</p>
Proxima „za rohem“ -

Pozice hvězdy Proxima Centauri v souhvězdí Kentaura


Reklama

Nejbližší hvězdou je Slunce, centrální těleso naší Sluneční soustavy. Leží ve vzdálenosti 150 milionů kilometrů (tato vzdálenost se označuje jako astronomická jednotka AU). Dále je nejblíže trojhvězda zvaná Toliman, nejjasnější hvězda souhvězdí Kentaura, která leží ve vzdálenosti 4,35 světelných let (tedy 280 000× dále). Z této soustavy je nám v současnosti nejblíže složka označovaná jako Proxima, maličký, okem nepozorovatelný červený trpaslík, který leží o 0,11 světelných let blíže než zbytek trojhvězdy.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 10/2012

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907