Jaká je optimální délka pracovní doby?

14.11.2015 - redakce 100+1

Vědí vědci, kolik hodin denně je pro člověka optimální pracovat? A jak je to s pracovní dobou v jiných zemích?


Reklama

Ačkoliv ve většině vyspělých zemí dnes mají osmihodinovou pracovní dobu, podle posledních výzkumů ji mnozí lidé často překračují. Například v Británii pracuje podnikatel průměrně 10,4 hodiny denně a běžný Američan zase odpracuje za den 8,8 hodiny. Nejméně času – průměrně pouze 41,75 hodiny týdně, tj. 8,35 hodiny denně – tráví v práci v rámci EU Finové, zatímco běžný Čech odpracuje týdně 48,4 hodiny, a denně tedy 9,68 hodiny.

Otázkou, zda delší pracovní doba vede k lepším výkonům, se nedávno zabývala editorka ekonomického časopisu Harvard Business Review Sarah Green Carmichaelová. Dospěla k závěru, že neexistuje jediný vědecký důkaz o tom, že by pracovní doba delší než 40 hodin týdně zvyšovala produktivitu práce. Podobnou studii provedla i Erin Reidová z Boston University: podle ní neuměli manažeři rozlišit mezi výsledky svých zaměstnanců, kteří pracovali 80 hodin týdně, a těch, kteří reálně pracovali mnohem méně a zbytek doby činnost jen předstírali.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Studie zahrnula i DNA obyvatele Velikonočního ostrova

Věda

První léčebné centrum bylo v podzemí otevřeno v roce 1954. Teplota vzduchu se ve štole pohybuje od 37 do 41,5 °C. 

Zajímavosti

Nájezdy slonů afrických porosty „sodomského jablíčka“ těžce poznamenají. Vedle tlustokožců si s jedem žlutých plodů rostliny s vědeckým názvem Solanum campylacanthum poradí jen antilopy impaly.

Příroda
Vesmír

Galapážské souostroví tvoří osmnáct ostrovů větších než kilometr čtvereční. Na snímku leguán mořský Amblyrhynchus cristatus.

Zajímavosti

Vladislav II. Jagello a jeho čtyři manželky - Hedvika z Anjou, Anna Celjská, Alžběta z Pilicy a Sofie Litevská.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907