Jaké družice se přiblížily ke kometám, nebo je dokonce navštívily?

25.07.2015 - Pavel Koten


Reklama

Zcela zásadní událostí v oblasti průzkumu komet se stal průlet Halleyovy komety perihéliem dráhy v roce 1986 spojený s průzkumem hned šesticí kosmických sond. Snímky kometárního jádra a výtrysků materiálu byly do té doby nevídané. Od té doby se vlasatice zkoumají pozemskými dalekohledy, ale některé z nich už navštívily i kosmické sondy. Ukázalo se, že komety rozhodně nepředstavují uniformní objekty, ale spíše naopak – jejich variabilita je obrovská.

V roce 2001 získala sonda Deep Space 1 snímky komety Borrelly s vysokým rozlišením. Jádro se ukázalo být velmi suché bez známek výskytu vody, která je zřejmě skryta uvnitř. Sonda zároveň zachytila zřetelné výtrysky z jádra. Kosmická sonda Stardust vypuštěná v roce 1999 dostala obtížnější úkol: při průletu v blízkosti komety Wild 2 v roce 2004 sbírala vyvržené prachové částečky a o dva roky později je dopravila zpět k Zemi. Laboratorní analýza vzorků ukázala některé překvapivé výsledky – například se zdá, že kometa obsahuje materiál, který mohl vzniknout v různých částech dávné Sluneční soustavy. To vede astronomy k přehodnocení původu komet.

Poněkud „brutálnější“ přístup zvolili vědci v případě výpravy Deep Impact. Tato kosmická sonda zasáhla v roce 2005 jádro komety Tempel 1 projektilem s cílem vytvořit kráter a umožnit tak odborníkům nahlédnout do nitra tělesa. Zmíněný pohled potvrdil, že většina vody v kometě je skryta uvnitř. Kometa Tempel 1 byla pak v roce 2011 znovu navštívena v rámci projektu NExT – pod tímto akronymem se ovšem skrývá už zmíněná sonda Stardust, jejíž fungování bylo po úspěšném splnění původních cílů prodlouženo právě o blízký průzkum uvedené komety.

Výpravy kosmických sond ke kometám pokračují i dnes. V roce 2014 se ke kometě Čurjumov-Gerasimenko přiblížila sonda Rosetta, která ji zkoumá dodnes.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 6/2013

  • Zdroj fotografií: Phil Hart

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Vražda knížete Václava, kterou v představách Matyáše Hutského spáchal o půlnoci sám Boleslav, iluminace z 2. poloviny 16. století.

Historie

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda
Zajímavosti

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907