Jaké existují typy hvězd? Co je HR diagram?

11.07.2015 - Michal Švanda


Reklama

Rozhodně nelze tvrdit, že by byly hvězdy „jedna jako druhá“. Ano, domníváme se, že se jejich struktura a vlastnosti odvíjejí od stejných fyzikálních zákonů a principů. Astrofyzikové si dokonce při popisu niter stálic vystačí s pouhými čtyřmi (parciálními diferenciálními) rovnicemi a s několika málo doplňkovými vztahy. Ve stručnosti můžeme říct, že stav každé hvězdy v daném okamžiku je dán její hmotností, počátečním chemickým složením, stářím a případnou interakcí s okolím (což hraje velmi důležitou roli například v těsných dvojhvězdách). 

Stálice mají tedy různé vlastnosti, podle nichž je lze katalogizovat. Jedno takové grafické rozdělení provedli na začátku 20. století nezávisle na sobě Ejnar Hertzsprung a Henry Russell, přičemž zmíněný diagram nese od té doby jejich jméno – Hertzsprungův-Russellův nebo zkráceně HR. Pro každou hvězdu přitom určuje dvě veličiny: její spektrální typ (údaj, který zhruba odpovídá povrchové teplotě tělesa) a její absolutní jasnost (jež přibližně koresponduje s celkovým zářivým výkonem hvězdy). 

Uvedené veličiny se pak použijí jako souřadnice dvojrozměrného grafu. Již první pokusy o jeho sestavení ovšem ukázaly, že stálice nevyplňují plochu mezi osami rovnoměrně. Převážná část z nich se kupí kolem diagonály, přičemž mluvíme o hlavní posloupnosti. Další nalezneme vpravo nahoře nad diagonálou, v oblasti chladných zářivých hvězd – rudých obrů. Naopak zcela dole vlevo, v oblasti teplých, málo zářivých hvězd, se nacházejí bílí trpaslíci. A konečně úplně nahoře je oblast obrů a nadobrů, tedy skutečně obřích a hmotných hvězd.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 9/2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Už dnes je Čína téměř bezhotovostní. Platba kartou či mobilem znamená pro uživatele větší pohodlí.

Zajímavosti

První marsovské město Nüwa by mohlo vzniknout v oblasti v Tempe Mensa.

Vesmír

Pokud by bylo potřeba dokumentovat, že kosatky sebou umí pořádně hodit, tato fotka by rozhodně mohla posloužit jako výmluvný důkaz.

Příroda

Katharine a Spencer prožili na hollywoodské poměry opravdu klidný a solidní románek.

Historie
Revue

Pozemská atmosféra na snímku z paluby ISS

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907