Jaké hvězdy řadíme mezi typ T Tauri? Čím jsou zvláštní?

19.12.2015 - Michal Švanda


Reklama

Jako T Tauri označujeme rané vývojové stadium hvězd slunečního typu ještě před jejich příchodem na hlavní posloupnost Hertzsprungova-Russellova diagramu. Jedná se o pozdní vývojovou fázi protohvězdy, tedy objektu, v jehož nitru se dosud nezažehly stabilní termojaderné reakce. Hvězdy typu T Tauri získávají energii pomalým gravitačním smršťováním: jsou 2–5× větší než Slunce a obklopuje je oddělený plynný disk (zbytek po formaci hvězdy), v němž se mohou utvářet zárodky planet. 

Nitro hvězd T Tauri je plně konvektivní, tudíž u nich vznikají velmi silná magnetická pole, jež se projevují velkými skvrnami na povrchu a rozsáhlou magnetosférou. Pole procházejí i diskem a v důsledku odlišné rotace disku a hvězdy se do nich ukládá energie, takže se často stávají nestabilními. Pozorujeme pak ekvivalenty slunečních erupcí, ovšem tisíckrát i vícekrát mohutnější. Díky těmto zábleskům představují T Tauri zástupce jedné skupiny nepravidelně proměnných hvězd.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 4/2015

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kvůli nádoru nemohou tasmánští čerti žrát, a brzy tak hynou hlady. Vědci ale nedávno zjistili, že u některých ďáblů již tělo na rakovinu reaguje tvorbou protilátek.

Zajímavosti
Věda

Podle dat sondy InSight se Mars se třese více než Měsíc a o něco méně než Země.

Vesmír

Takarkori, jihozápadní Libye

Věda

Řada vojáků odmítla bojovat za císaře pána a místo nejisté budoucnosti na frontě raději dezertovala.

Historie

Hnízda hýlů mexických (Haemorhous mexicanus) přivedla zoology k závěru, že nikotin je v dlouhodobém horizontu škodlivý i ptákům

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907