Jaké je nejstudenější místo Sluneční soustavy?

06.06.2014 - Michal Švanda


Reklama

Na tuto otázku není jednoduché odpovědět. Lidstvo zatím prozkoumalo jen velmi malý zlomek těles našeho solárního systému a ještě o menším množství těles získalo fyzikálně relevantní údaje, mezi něž se řadí i teplota.

Zajímá-li nás nejchladnější známé těleso Sluneční soustavy, musíme se vydat do jejích hlubin. Například průměrná povrchová teplota Neptunova měsíce Tritonu byla změřena v hodnotě −235 °C, tedy pouhých 38° nad absolutní nulou. Ještě níže klesá teplota na ledových tělesech za drahou Neptunu, kde jde však spíše o opodstatněné odhady než o rigorózní měření.

Například ze spektroskopie a škálovacích zákonů lze odhadnout, že planetka Sedna by mohla mít průměrnou povrchovou teplotu pouhých 12° nad absolutní nulou. Vědci ji přitom nepovažují za rekordmana s ohledem na to, že na samotné periferii Sluneční soustavy se očekává celý Oortův oblak ledových těles, zmrzlých na teplotu pouhých jednotek stupňů nad absolutní nulou.

Lokálně chladné oblasti na jiných tělesech se však nacházejí mnohem blíže, než bychom si mohli myslet. Typický příklad představuje oblast jižního pólu našeho Měsíce, kam na dna kráterů nikdy nezasvítí Slunce. Měření sondy Lunar Reconnaissance Orbiter doplněná detailním matematickým modelováním ukazují, že teplota regolitu v těchto oblastech věčného temna se pohybuje kolem −240 °C, tedy ještě níže než povrchová teplota Tritonu.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 7/2013

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907