Jaké je nejstudenější místo Sluneční soustavy?

06.06.2014 - Michal Švanda


Reklama

Na tuto otázku není jednoduché odpovědět. Lidstvo zatím prozkoumalo jen velmi malý zlomek těles našeho solárního systému a ještě o menším množství těles získalo fyzikálně relevantní údaje, mezi něž se řadí i teplota.

Zajímá-li nás nejchladnější známé těleso Sluneční soustavy, musíme se vydat do jejích hlubin. Například průměrná povrchová teplota Neptunova měsíce Tritonu byla změřena v hodnotě −235 °C, tedy pouhých 38° nad absolutní nulou. Ještě níže klesá teplota na ledových tělesech za drahou Neptunu, kde jde však spíše o opodstatněné odhady než o rigorózní měření.

Například ze spektroskopie a škálovacích zákonů lze odhadnout, že planetka Sedna by mohla mít průměrnou povrchovou teplotu pouhých 12° nad absolutní nulou. Vědci ji přitom nepovažují za rekordmana s ohledem na to, že na samotné periferii Sluneční soustavy se očekává celý Oortův oblak ledových těles, zmrzlých na teplotu pouhých jednotek stupňů nad absolutní nulou.

Lokálně chladné oblasti na jiných tělesech se však nacházejí mnohem blíže, než bychom si mohli myslet. Typický příklad představuje oblast jižního pólu našeho Měsíce, kam na dna kráterů nikdy nezasvítí Slunce. Měření sondy Lunar Reconnaissance Orbiter doplněná detailním matematickým modelováním ukazují, že teplota regolitu v těchto oblastech věčného temna se pohybuje kolem −240 °C, tedy ještě níže než povrchová teplota Tritonu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 7/2013

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907