Jaké je nejstudenější místo Sluneční soustavy?

06.06.2014 - Michal Švanda


Reklama

Na tuto otázku není jednoduché odpovědět. Lidstvo zatím prozkoumalo jen velmi malý zlomek těles našeho solárního systému a ještě o menším množství těles získalo fyzikálně relevantní údaje, mezi něž se řadí i teplota.

Zajímá-li nás nejchladnější známé těleso Sluneční soustavy, musíme se vydat do jejích hlubin. Například průměrná povrchová teplota Neptunova měsíce Tritonu byla změřena v hodnotě −235 °C, tedy pouhých 38° nad absolutní nulou. Ještě níže klesá teplota na ledových tělesech za drahou Neptunu, kde jde však spíše o opodstatněné odhady než o rigorózní měření.

Například ze spektroskopie a škálovacích zákonů lze odhadnout, že planetka Sedna by mohla mít průměrnou povrchovou teplotu pouhých 12° nad absolutní nulou. Vědci ji přitom nepovažují za rekordmana s ohledem na to, že na samotné periferii Sluneční soustavy se očekává celý Oortův oblak ledových těles, zmrzlých na teplotu pouhých jednotek stupňů nad absolutní nulou.

Lokálně chladné oblasti na jiných tělesech se však nacházejí mnohem blíže, než bychom si mohli myslet. Typický příklad představuje oblast jižního pólu našeho Měsíce, kam na dna kráterů nikdy nezasvítí Slunce. Měření sondy Lunar Reconnaissance Orbiter doplněná detailním matematickým modelováním ukazují, že teplota regolitu v těchto oblastech věčného temna se pohybuje kolem −240 °C, tedy ještě níže než povrchová teplota Tritonu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 7/2013

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907