Jaké to je padat volným pádem z 39 kilometrů? Rekordní seskok z balonu

10.02.2014 - Petr Broža


Reklama

Podívejte se na video, v němž v roce 2012 Felix Baumgartner seskočil ve speciálním skafandru z balonu, který se dostal nad nejhustší části zemské atmosféry a ocitá se tak skoro na hranici vesmíru – i za dne je vidět černá obloha a jsou jasné kontury atmosféry nad povrchem.

Video probíhá v reálném čase, takže můžete sami „zažít“ čtyřapůlminutový volný pád. Všimněte si, že na začátku se Felixovi nehýbe na skafandu ani „nitka“ - teprve až se dostane do míst, kde je hustší atmosféra, začnou různé část obleku plápolat. Během skoku překonal kaskadér rychlost zvuku a posléze se dostal do nebezpečné rotace, během níž mohl upadnout do bezvědomí. Vše ale zvládl a bezpečně přistál.

Tip: Všímejte si ukazatele rychlosti; jakmile se Felix dostal do hustších vrstev atmosféry, začal velmi rychle zpomalovat.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobrou zprávou pro masožravce je, že pokud už se u vás alergie na červené maso rozvine, postupem času zase odezní; jestliže vás ovšem klíště nebude kousat příliš často. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace kosmické lodi DRACO poháněné jaderným pohonem. (zdroj: DARPACC0)

Vesmír

Pohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)

Věda

Jen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)

Historie
Zajímavosti

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907