Jaké vlastnosti má Seyfertova galaxie se supermasivní černou dírou?

18.07.2015 - Michal Švanda


Reklama

Seyfertovy galaxie představují typ aktivních galaxií – v jejich jádře se tedy jistě nachází černá veledíra požírající materiál z okolního akrečního disku. Druhou skupinu aktivních galaxií tvoří kvazary, na rozdíl od nich však Seyfertovy galaxie leží blíž. Kromě aktivity samotného jádra (kterou jako jedinou zachytíme u kvazarů) lze proto pozorovat také přímo galaxii, jež se ve viditelných vlnových délkách nejčastěji jeví jako běžná galaxie spirálního typu. 

Svítivost Seyfertových galaxií přitom nedosahuje svítivosti kvazarů. První zmíněné objekty známe již od počátku 20. století, kdy se začala rutinně aplikovat hvězdná spektroskopie. Některé galaxie zahrnovaly i silné a široké emisní spektrální čáry, a ty – jak dnes víme – pocházejí z rychle rotujícího horkého akrečního disku v jádře. 

Podle moderních přehlídek se zdá, že jsou Seyfertovy galaxie překvapivě četné: zřejmě až 16 % galaxií vykazuje odpovídající vlastnosti, a několik těchto objektů se vyskytuje dokonce v našem těsném okolí. Například známá Vírová galaxie M51 v Honicích psech představuje Seyfertovu galaxii typu II.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 11/2014

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Zařízení označovaná jako exosuits představují měkkou variantu podstatně robustnějších robotů.

Zajímavosti

Kočky jsou jedním z nejhorších invazních druhů dneška.

Věda

Nová vizualizace jedné z nejextrémnějších hvězd.

Vesmír

Loď Altalena přivážející zbraně pro Irgun se stala cílem palby vládních jednotek židovského státu. (kolorováno).

Válka
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907