Jako Méčná dráha: M61, spirální galaxie s příčkou

21.05.2014 - Redakce


Reklama

M61 je spirální galaxie s příčkou, která se nachází v Kupě galaxií v Panně. Na tomto obrázku, kde je galaxie zobrazena shora, je krásně vidět to, co dělá spirální galaxie spirálními galaxiemi: jasné centrum, příčka, výrazná ramena a jasné tečky hvězd. M61, známá též jako NGC 4303, je podobná naší Galaxii, Mléčné dráze.

M61 byla objevena dalekohledem v roce 1779, a to hned dvakrát tentýž den - jeden pozorovatel ji ale mylně považoval za kometu. M61 leží 55 milionů světelných let daleko a tento snímek byl pořízen Hubbleovým teleskopem.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ladislav Hojer byl neobyčejně brutální. Části těl si nosil domů, kde se nad nimi ukájel. 7. prosince 1986 byl popraven v pankrácké věznici.

Zajímavosti
Věda

Observatoř ESO na vrcholu hory Cerro Paranal má ke hvězdám opravdu blízko. Výjimečně jasné a temné obloze severního Chile právě dominuje Jupiter.

Vesmír

Na snímku ze 4. srpna 2019 je Jevgenij Kočeškov během cvičení ruského námořnictva v Baltském moři. 

Válka
Zajímavosti

Mláďata v kapse  

Vačice bývají březí pouhých dvanáct či třináct dní, načež porodí i dvacet mláďat. Podobně jako u klokanů jsou však potomci nedovyvinutí, takže zalézají k matce do kapsy, kde jejich vývoj pokračuje. Z bezpečí se nehnou zhruba sto dní, a když už jsou na vak příliš velcí, vyšplhají se rodičce na záda a nechají se nosit. Samice pak mohou mít vlastní mladé zhruba v šesti až osmi měsících.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907