Jako mloci: Lidé mají skrytou schopnost regenerace kloubní chrupavky

Nemusíme závidět mlokům a dalším živočichům, kteří si sami dokážou opravovat své tělo. Své chrupavky si dokážeme do jisté míry opravit také

15.10.2019 - Stanislav Mihulka



Lidé mohou jen tiše závidět mlokům a dalším živočichům, kteří si dovedou regenerovat celé poškozené tkáně a někdy i kusy těla. Američtí badatelé ale nedávno zjistili, že i my vlastně máme k dispozici podobný mechanismus, jakým si mloci dovedou regenerovat poškozené končetiny. Tento mechanismus nám umožnuje regeneraci chrupavek v kloubech.

Vědci zkoumali lidské chrupavky na různých místech těla pomocí metody hmotnostní spektrometrie. Přišli na to, že stáří chrupavek záleží na tom, jakou má dotyčný kloub pozici v těle. Chrupavky v kotnících jsou nejmladší, chrupavky v kolenou jsou středního stáří a nejstarší jsou chrupavky v kyčlích. Odpovídá to pozorování u různých zvířat, u nichž se obvykle nejsnadněji regenerují části končetin, které jsou nejvzdálenější od těla, jako koncové části nohou anebo konce ocasu.

TIP: Výzkum regenerace obojživelníků a ryb přináší naději i pro lidské pacienty

Různé stáří lidských chrupavek odpovídá tomu, že zmíněný „mločí“ mechanismus regenerace chrupavek pracuje různě rychle v různých kloubech. Nové znalosti o regeneraci chrupavek by mohly přispět k vývoji nových postupů léčby artrózy, která je nejrozšířenější chorobou kloubů. Výsledky výzkumu rovněž osvětlují, proč se poraněná kolena nebo nedej bože kyčle hojí tak obtížně a dlouho.


Další články v sekci