Jako surealistický obraz: Mlhovina v Orionu v nepravých barvách

10.04.2014 - Redakce


Reklama

Jako surrealistický obraz plný barev vypadá Velká mlhovina v Orionu, asi nejznámější a nejpopulárnější mlhoviny vůbec. Zde, na okraji velkého molekulárního mračna, se rodí nové nové horké hvězdy z jasně zářícího plynu. Na tomto složeném obrázku z Hubbleova teleskopu v nepravých barvách jsou chuchvalce a filamenty prachu a plynu zvlášť výrazné. Mlhovina v Orionu je od nás vzdálena jen 1 500 světelných let.

Velkou mlhovinu v Orionu můžete najít i prostým okem velmi blízko tří hvězd Orionova pásu. Navíc tato mlhovina hostí jasnou otevřenou hvězdokupu Trapéz, v níž se rodí řada nových hvězd. Tyto vesmírné porodnice jsou plné vodíkového plynu, horkých mladých hvězd a výtrysků vystřelujících hmotu velmi vysokou rychlostí. Známá také jako M42 se Mlhovina v Orionu rozpíná v šíři 40 světelných let a je umístěna ve stejném spirálním rameni v naší Galaxii jako Slunce.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1997 vyšla studie tvrdící, že očkování způsobuje autismus, a její závěry rezonují na internetu dodnes.

Zajímavosti

Chytré toalety by mohly zvýšit naši připravenost na budoucí epidemie.

Věda
Revue

Velmi těsná dvojice trpaslíků J2322+0509

Vesmír

Napoleon ruské revoluce

Alexandr Fjodorovič Kerenskij

Právník Alexandr Fjodorovič Kerenskij byl před válkou jako poslanec v Dumě dobře známou osobností. Po březnové revoluci působil ve vlivném petrohradském sovětu, dosáhl funkce ministra spravedlnosti a posléze se realizoval jako ministr války a námořnictva. Kerenskij se snažil vrátit ruskou armádu do války, letní ofenzíva roku 1917, jejíž součástí byl i útok u Zborova, však selhala. V Rusku stále sílili bolševici a volání po míru bez anexí a kontribucí.

Kerenskij se po bolševické revoluci pokusil zvrátit situaci, nebyl však úspěšný a následně uprchl do Anglie a Francie. Nevzdal se veřejného života a publikoval, ale do Ruska se nikdy nevrátil. Zemřel ve Spojených státech.

Historie

Výrazné barvy nemají mandrilové jen v obličeji, ale rovněž na zadku, kde pravděpodobně slouží pro snadnější pohyb skupiny v husté vegetaci.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907