Jako v pohádce: Svítící silniční pruhy

16.04.2014 - Jan Miklín

V Nizozemí zavedli na testovacím půlkilometrovém úseku pobřežní silnice zajímavou novinku. V noci či za šera svítící silniční pruhy by měly zvýšit bezpečnost provozu a zároveň řidičům zpříjemnit cestu


Reklama

Za projektem stojí studio Roosegaarde, jehož zakladatele Daana Roosegaarda napadlo vylepšení silnice při jedné z cest. „Jel jsem autem po Nizozemí, díval se kolem a přemýšlel, že za silnice dáváme miliony, ale nikoho evidentně nezajímá, jak se chovají a vypadají.“ Před očima mu začala vyrůstat silnice budoucnosti využívající nejrůznější moderní technologie.

Světlo na silnici

Po roce a půl příprav a boji o získání povolení je konečně ukázka na světě. Půlkilometrový úsek dálnice N329 u města Oss je vybaven pruhy nastříkanými z fotoluminiscenčního prášku, který v noci vyzařuje světlo „nashromážděné“ přes den. „Řídit tudy je jako jet v pohádce,“ popsal cestu jeden nizozemský reportér. A to je jen první z nápadů.

„Přímo na vozovce by se také mohly objevovat znaky – třeba vločky – v případě, že by teplota klesla pod určitou mez, nebo symboly varující před silným větrem,“ popisuje vizionář. Překážkou v zavádění nových technologií je zejména byrokracie. „Myslím, že politici by měli dávat větší prostor výzkumu a realizacím, které mohou zlepšit život.“ Příkladem takového nápadu, jehož praktické vyzkoušení se potýká s problémy, jsou elektrostatické pásy lapající smog. Ty Daan Roosegaard navrhnul při pobytu v Pekingu, který je špatným ovzduším proslulý. 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: wired.com/Studio Roosegaarde

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Na proslavené fotografi i z 29. dubna 1975 nastupují uprchlíci do americké helikoptéry.

Válka

Samice nefily kyjonohé

Věda

Badlands znamená v překladu „špatná zem“. Šedivá krajina novomexické oblasti Bisti Badlands působí na první pohled jako pustina bez jediné známky života.

Příroda

Planeta K2-25b z hvězdokupy Hyády je o něco menší než Neptun, ale přitom váží jako 25 Zemí.

Vesmír

Bohové Perun a Dažbog (ruské pojmenování Svarožice) v představě M. Presňjakova z roku 1998.

Zajímavosti
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907