Jako ve Star Treku. Vědci vyvinuli trikodér na detekci rakoviny

13.11.2015 - Stanislav Mihulka

Nové zařízení může objevit skryté nádory nebo třeba nastražené výbušniny


Reklama

Kdo by neznal lékařský trikodér ze světa Star Treku? Šikovné zařízení, které se vejde do kapsy a přitom je schopné prozkoumat zdravotní stav pacienta, je jistě snem nejednoho praktického lékaře.

Vývojáři ze Stanfordu postavili zařízení, které sice ještě není vytouženým trikodérem ze seriálu, i tak ale dovede posloužit při lékařské diagnostice. Používá totiž mikrovlny a ultrazvuk k detekci skrytých objektů na dálku, což mohou být například ukryté nálože anebo rakovinné nádory v těle.

Trikodér ze Stanfordu nejprve vyšle mikrovlny na určené místo a nepatrně zahřeje materiály, které se tam vyskytují. Ty začnou vibrovat a vytvářet ultrazvukové vlny, přičemž různé materiály tvoří vlny o různé frekvenci. Zařízení nakonec ultrazvukové vlny zachytí a sestaví z nich virtuální obraz skrytého objektu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Applied Physical Letters

  • Zdroj fotografií: Keith Survell / Flickr

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Snímek z prosince 1941 dobře ilustruje, že kvalitně maskovaní rudoarmějci mohli útočníky snadno překvapit. Na fotografi i se nachází minimálně 11 vojáků v převlečnících s kapucemi.

Válka

Odborníci odhadují, že pilotované sondy doletí ke svůdným prstencům Saturnu během příštího století.

Vesmír

Thanatosdrakon amaru v životní velikosti, se svým objevitelem.

Věda

Svatá Hedvika Slezská se věnovala službě pro blaho svého lidu a prohloubení křesťanské víry. Zakládala nemocnice, ošetřovací ústavy a kláštery.

Historie

Psi (ale i třeba kočky) mají stejně jako člověk dvě sady zubů – mléčnou a trvalou. Mléčný chrup psa je tvořen 28 zuby, trvalý 42 zuby.

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907