Jako virová nákaza: Kde se vzala čeština, němčina a další indoevropské jazyky

18.11.2015 - Martin Reichman


Reklama

Indoevropská jazyková rodina, jejíž součástí je čeština, španělština, angličtina, ale i třeba hindština, bengálština nebo maráthština, dnes zahrnuje zhruba 250 samostatných jazyků a přes 400 dialektů. O původu a šíření indoevropského prajazyka existují dvě hlavní konkurenční teorie. Jedna teorie předpokládá původ indoevropských jazyků mezi nomádskými kmeny v oblasti dnešní Ukrajiny a jihozápadního Ruska přibližně před 6 tisíci lety. Této teorii se podle předpokládaného způsobu šíření říká teorie „meče a koně“.

Druhá bývá zvána teorií „anatolských farmářů“ - podle ní prapůvodní jazyk, z něhož vznikly všechny jazyky indoevropanů, pochází z oblasti Anatolie u Kaspického moře v dnešním Turecku, přibližně v době před 8 tisíci lety. Vizualizace evolučního biologa Quentina Atkinsona z aucklandské univerzity ukazuje, jakým způsobem se jednotlivé indoevropské jazyky z anatolského prajazyka vyvinuly a rozšířily.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V Zoo Praha se narodilo mládě slona indického.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907