Jako vybroušený drahokam: Unikátní snímek obráceného ledovce

21.01.2015 - Martin Reichman


Reklama

U typického plovoucího ledovce, či ledové kry, se nad hladinou nachází pouze 10 % jeho objemu, drtivá část tak zůstává pro běžné pozorování neviditelná. Během výpravy k břehům Antarktidy se ale Alexi Cornellovi, fotografovi ze San Franciska, naskytl velmi vzácný pohled na otočený ledovec. Za svou barvu ledovec vděčí krystalové struktuře, která absorbuje všechny vlnové délky světla kromě té nejkratší, tedy modré. Modrý led je také výrazně pevnější a obsahuje méně vzduchu než led bílý. Ledová masa může být velmi odolná a dokáže lehce poškodit i ocelové pláty lodí. Nejznámější katastrofou způsobenou srážkou s ledovou krou je potopení parníku Titanic v roce 1912.

 

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Alex Cornell, InstagramDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907