Jako živá. Mechanická ruka s neurálním rozhraním umožňuje cítit dotyk

15.09.2015 - Stanislav Mihulka

Poprvé se povedlo, že ochrnutý pacient cítí pomocí mechanické protézy a důmyslného rozhraní mezi protézou a mozkem


Reklama

Američtí vojenští vývojáři DARPA vytvořili neurální technologii, která vůbec poprvé umožňuje paralyzovaným pacientům vnímat dotyk prostřednictvím mechanické protézy.

DARPA ji vyzkoušela na 28letém dobrovolníkovi, jehož identitu vědci tají, který ochrnul po těžkém poranění páteře. Pacientovi se povedlo poslepu určit, kdy se jeho mechanická ruka něčeho dotkla.

Vědci již dříve dokázali vyvinout protézy, jimiž mohli ochrnutí pacienti pohybovat pomocí myšlenek. Až doposud to ale byla jednosměrná záležitost. Teď díky DARPA došlo k průlomu s jejich rozhraním, přenášejícímu signály mezi mozkem pacienta a mechanickou protézou v obou směrech. Možná už není daleko den, kdy se dočkáme mechanických protéz, které se téměř vyrovnají originálům.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, DARPA

  • Zdroj fotografií: DARPADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907