Jako živá. Mechanická ruka s neurálním rozhraním umožňuje cítit dotyk

15.09.2015 - Stanislav Mihulka

Poprvé se povedlo, že ochrnutý pacient cítí pomocí mechanické protézy a důmyslného rozhraní mezi protézou a mozkem


Reklama

Američtí vojenští vývojáři DARPA vytvořili neurální technologii, která vůbec poprvé umožňuje paralyzovaným pacientům vnímat dotyk prostřednictvím mechanické protézy.

DARPA ji vyzkoušela na 28letém dobrovolníkovi, jehož identitu vědci tají, který ochrnul po těžkém poranění páteře. Pacientovi se povedlo poslepu určit, kdy se jeho mechanická ruka něčeho dotkla.

Vědci již dříve dokázali vyvinout protézy, jimiž mohli ochrnutí pacienti pohybovat pomocí myšlenek. Až doposud to ale byla jednosměrná záležitost. Teď díky DARPA došlo k průlomu s jejich rozhraním, přenášejícímu signály mezi mozkem pacienta a mechanickou protézou v obou směrech. Možná už není daleko den, kdy se dočkáme mechanických protéz, které se téměř vyrovnají originálům.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, DARPA

  • Zdroj fotografií: DARPA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907