Jako živá. Mechanická ruka s neurálním rozhraním umožňuje cítit dotyk

15.09.2015 - Stanislav Mihulka

Poprvé se povedlo, že ochrnutý pacient cítí pomocí mechanické protézy a důmyslného rozhraní mezi protézou a mozkem


Reklama

Američtí vojenští vývojáři DARPA vytvořili neurální technologii, která vůbec poprvé umožňuje paralyzovaným pacientům vnímat dotyk prostřednictvím mechanické protézy.

DARPA ji vyzkoušela na 28letém dobrovolníkovi, jehož identitu vědci tají, který ochrnul po těžkém poranění páteře. Pacientovi se povedlo poslepu určit, kdy se jeho mechanická ruka něčeho dotkla.

Vědci již dříve dokázali vyvinout protézy, jimiž mohli ochrnutí pacienti pohybovat pomocí myšlenek. Až doposud to ale byla jednosměrná záležitost. Teď díky DARPA došlo k průlomu s jejich rozhraním, přenášejícímu signály mezi mozkem pacienta a mechanickou protézou v obou směrech. Možná už není daleko den, kdy se dočkáme mechanických protéz, které se téměř vyrovnají originálům.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, DARPA

  • Zdroj fotografií: DARPA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zlatá mísa z Ebreichsdorfu.

Věda
Zajímavosti

Krabí mlhovina (vpravo) představuje zřejmě nejslavnější pozůstatek supernovy (SN 1054). Její explozi zaznamenali čínští hvězdáři v roce 1054. Vlevo dole pozůstatek Tychonovy supernovy (SN 1572), jež byla jako jedna z mála viditelná pouhýma očima. Vlevo nahoře Cassiopea A, nejjasnější zbytek po supernově (v radiovém oboru). Světlo z výbuchu k nám dorazilo zřejmě před 350 lety.

Vesmír

Před zpozorováním odstřelovačem chrání prostor pohybu i prostá maskovací síť. Na snímku americký voják v Koreji, 1952.

Válka

Marii Terezii na dobru poddaných nezáleželo tak, jak se traduje. Důležitější byl stabilní stát.

Historie

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907