Jakou barvu mají komety, když nejsou v blízkosti Slunce?

14.11.2015 - Michal Švanda


Reklama

Kometární jádra jsou v podstatě koulemi špinavého ledu – asi jako když posypeme ledovou pokrývku popelem. Neaktivní kometární jádra ve velkých vzdálenostech od Slunce tedy barvami rozhodně nehýří. To však neznamená, že jejich spektroskopická („barevná“) analýza nepřináší zajímavé výsledky. Spíš naopak. 

Předpokládá se, že komety sestávají z původního materiálu, z něhož před více než 4,5 miliardy let vznikla Sluneční soustava, a proto se jejich průzkum těší tak velkému zájmu a představují vyhledávaný cíl pro automatické sondy. Komety se staly klíčovým střípkem ve skládačce vzniku a vývoje našeho planetárního systému. Jejich pravá krása se odhaluje až s přiblížením ke Slunci, kdy začne led povrchových vrstev sublimovat, uvolní se uvězněná prachová zrna, načež se zformuje nejprve koma a posléze i prachový a plazmový chvost

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 3/2015

  • Zdroj fotografií: ESA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kočky hlazení nevyžadují, ale tolerují ho výměnou za krmení. Ukázalo se, že klíčem je respektovat požadavky malých šelem a nevnucovat se.

Zajímavosti

Ekonomické ztráty kvůli suchu činí na Jihozápadě za rok 2020 11,4 až 23 miliard dolarů (asi 247 až téměř 500 miliard Kč).

Věda
Reklama

Finští vojáci očekávají sovětský útok v krytu na linii VT, červen 1944.

Válka
Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907