Jakou kometu s nejdelší periodou známe?

27.08.2014 - František Martinek


Reklama

Komety obíhají kolem Slunce po eliptických drahách. Nejznámější z nich je Halleyova kometa, která se ke Slunci vrací pravidelně jednou za 76 let.

Čím více se kometa od Slunce vzdaluje, tím déle jí jeden oběh trvá. Teoreticky to mohou být až miliony let. V roce 1996 byla pozorována kometa C/1996 B2 (Hyakutake) s oběžnou periodou přibližně 70 000 roků. Kometa C/2006 P1 (McNaught) obíhá kolem Slunce s periodou asi 92 600 let, zatímco kometa C/1975 V1 (West) se ke Slunci vrací zhruba za 250 000 roků (podle některých výpočtů až za 558 000 let – tak dlouhé periody se určují velmi obtížně). Od Slunce se totiž vzdaluje na 1,1 světelného roku.

Je třeba si uvědomit, že lidstvo pozoruje komety pouze nepatrný časový úsek v porovnání s existencí Sluneční soustavy. Zcela jistě existovaly – a pravděpodobně ještě objevíme – komety s delší periodou. Některé mohou dokonce putovat od jedné hvězdy ke druhé.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 10/2013

  • Zdroj fotografií: WikipedieDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ilustrace zachycuje, jak by mohlo vypadat těsné přiblížení hvězdy k černé díře, kde dochází k protahování hvězdy v silném gravitačním poli černé díry. Část hmoty je přitažena a sestupuje po spirále k černé díře, kde vytváří disk. Ve vzácných případech vzniká výtrysk (jet), který vystřeluje hmotu a záření v obou směrech podél rotační osy černé díry. (ilustrace: ESO, M.KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Transylvanosauři na „evropském“ tropickém ostrově Hațeg. (ilustrace: Peter NickolausCC BY 4.0)

Věda

María Pita se údajně postavila tváří v tvář samotnému Drakeovi a připravila jej o oko. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Příroda

Průzkumné letouny RFC připravené ke startu. Zájemci se hlásili do letectva například kvůli vyššímu platu či lepším životním podmínkám oproti službě v zákopech. (foto: Getty Images)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907