Jaký kosmonaut a jaká kosmonautka strávili ve vesmíru nejvíce času?

03.03.2014 - Petr Broža


Reklama

Nejdéle strávil mimo naši matičku Zemi ruský kosmonaut Sergej Krikaljov, a to celkem 803 dní, 9 hodin a 39 minut, tedy 2,2 roku ve vesmíru. Tohoto času dosáhl během šesti letů v ldích Sojuz, na americkém raketoplánu, na stanicích Mir a ISS. Naposledy letěl do vesmíru v roce 2005.

Ženský rekord drží v tuto chvíli Američanka Peggy Whitsonová, která strávila ve vesmíru více než rok – 376 dní, 17 hodin a 22 minut během dvou letů na ISS. Druhou ženou je rovněž Američanka, a sice Sunita Williamsová s 321 dny, 17 hodinami a 15 minutami. Její poslední let skončil v listopadu 2012.

Pokud jde o nepřerušovaný pobyt ve vesmíru, je dosavadním rekordmanem Valerij Poljakov, který pobýval na stanici Mir 437,7 dne, tedy rok a necelé tři měsíce, a to v letech 1994 a 1995. Ženský rekord pak drží Sunita Williamsová se 195 dny (2006–2007 na ISS).

V počátcích letů však do vesmíru létali kosmonauté sami. Nejdelší osamocený pobyt ve vesmíru má za sebou Valerij Bykovskij, který na palubě Vostoku 5 strávil na oběžné dráze 4 dny a 23 hodin (1963).

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, se stal první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa.

Zajímavosti

S větrem o závod

autor: Graeme Obree | model: Beastie

Beastie – anglicky „bestijka“ – je tzv. prone bike, tedy kolo, na němž se za jízdy leží břichem k zemi. Tento konkrétní model patří závodníkovi Graememu Obreemu, který si ho sám navrhl i sestavil a dál si k němu nechal vyrobit speciální aerodynamickou slupku s průčelím. S futuristicky vyhlížejícím strojem se pak v roce 2013 zúčastnil závodu World Human Powered Speed Championships v nevadské poušti, kde se mu povedlo zdolat rychlostní rekord v kategorii prone bike: Svoji Beastie „vybičoval“ k rychlosti 91,12 km/h. (foto: Profimedia)

Revue
Historie

Meganosorožec Paraceratherium linxiaense v krajině svrchního oligocénu.

Věda

Není neobvyklé, že například rypouši a tučňáci obývají stejné prostory.

Příroda
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907