Jaký nejvzdálenější objekt ve vesmíru byl dosud objeven?

28.06.2014 - Michal Švanda


Reklama

Nejvzdálenější pozorovatelné objekty ve vesmíru představují kvazary, jádra starých aktivních galaxií. Jsou velmi zářivé, neboť je tvoří supermasivní černé díry, na něž dopadá množství okolo ležícího materiálu. Vzdálenost takových objektů odvozujeme z Dopplerova posunu spektrálních čar způsobeného rozpínáním vesmíru.

V současnosti je proto nejvzdálenější objekt s označením UDFj-39546284 (předpona naznačuje, že se jedná o objekt pozorovaný Hubbleovým vesmírným dalekohledem s dlouhou expozicí, v rámci projektu ultrahlubokého pole). Červený posuv 11,9 udává, že světlo registrované v současnosti opustilo tento objekt před 13,37 miliardy let. Snímek tedy zobrazuje zárodek galaxie (zdroj zachyceného záření však v současnosti již téměř jistě neexistuje), jak vypadal 380 milionů let po Velkém třesku.

Vezmeme-li v úvahu rozpínání vesmíru, nachází se pozůstatek zdroje UDFj-39546284 v současnosti ve vzdálenosti kolem 33 miliard světelných let.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 7/2013

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907