Japonská laboratoř Kibo na cestě k ISS

31 . 5 . 2008

Reklama

Z Kennedyho kosmického střediska NASA na Floridě byl vypuštěn raketoplán Discovery s japonskou laboratoří Kibo (Naděje) pro Mezinárodní kosmickou stanici.

Kibo je válcovitý modul s hliníkovou konstrukcí, délkou 11,2 metru a šířkou 4,4 metru (jde o největší jednotlivý modul dnešní ISS – Discovery kvůli přítomnosti modulu v nákladovém prostoru ani nemohl vézt zařízení pro kontrolu stavu své tepelné ochrany a musel si ho vyzvednout až na stanici) a váží skoro 15 tun. Menší skladovací modul pro Kibo a japonská robotická paže byly na stanici vyneseny při předchozí misi raketoplánu, vnější „veranda“ pro umístění experimentů, vyžadujících působení otevřeného kosmu, až o rok později. 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Studie zahrnula i DNA obyvatele Velikonočního ostrova

Věda

První léčebné centrum bylo v podzemí otevřeno v roce 1954. Teplota vzduchu se ve štole pohybuje od 37 do 41,5 °C. 

Zajímavosti

Nájezdy slonů afrických porosty „sodomského jablíčka“ těžce poznamenají. Vedle tlustokožců si s jedem žlutých plodů rostliny s vědeckým názvem Solanum campylacanthum poradí jen antilopy impaly.

Příroda
Vesmír

Galapážské souostroví tvoří osmnáct ostrovů větších než kilometr čtvereční. Na snímku leguán mořský Amblyrhynchus cristatus.

Zajímavosti

Vladislav II. Jagello a jeho čtyři manželky - Hedvika z Anjou, Anna Celjská, Alžběta z Pilicy a Sofie Litevská.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907