Aktualizováno: Japonská sonda Akacuki vstoupila na oběžnou dráhu Venuše

11.12.2015 - Martin Reichman

Japonská sonda Akacuki vstoupila na oběžnou dráhu Venuše. Stalo se tak přesně po 5 letech od jejího prvního neúspěšného pokusu


Reklama

V roce 2010 to ještě nevyšlo, o pět let později svůj reparát Akacuki zvládla. S poškozenou hlavní pohonnou jednotkou a jen s pomocí svých stabilizačních trysek, vstoupila v pondělí ráno japonská sonda na oběžnou dráhu Venuše.

Aktualizováno: Japonská vesmírná agentura JAXA potvrdila, že se sondě Akacuki podařilo zachytit na oběžné dráze Venuše. Chikako Hirose také oznámil, že v nejbližším bodě bude sonda od povrchu Venuše vzdálená 400 kilometrů, v nejzazším 440 tisíc kilometrů. Jeden oběh Akatsuki kolem planety bude trvat 13 dnů a 14 hodin.

Neúspěšný první pokus

Během svého prvního pokusu v prosinci 2010 sonda nezvládla svůj brzdící manévr a nepodařilo se jí tak zachytit na oběžné dráze. Během manévru také došlo k poškození hlavního motoru sondy. Na svůj druhý pokus si musela sonda počkat přesně 5 let. 

V noci z neděle na pondělí (krátce před 1 hodinou ranní) započala Akacuki pomocí svých stabilizačních trysek nový brzdící manévr, který trval 20 minut a 30 sekund. Podle prvních dat, které má JAXA k dispozici to vypadá, že vše proběhlo přesně podle plánu a sonda tentokrát úspěšně vstoupila na oběžnou dráhu Venuše.

Nyní začne fáze kalibrace vědeckých přístrojů – zatím není zcela jasné v jaké kondici sonda je a zda všech šest jejích vědeckých přístrojů funguje.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    global.jaxa.jp, spaceflightnow.com

  • Zdroj fotografií: JAXA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pozorovat tajnůstkářské křečky velké během krmení je pro zoologa neobyčejným zážitkem

Příroda

Kdysi se tu normálně žilo a lidé si dávali snídaně v bufetu. Děti, které se zde narodily a vyrostly, se však většinou nedožily ani padesátky.

Zajímavosti
Vesmír

Dvouhohý robot Cassie zvládl uběhnout pětikilometrovou trať za 53 minut a 3 sekundy. Špičkoví lidští sportovci zvládají stejnou vzdálenost za méně než 13 minut.

Věda

Magdaléna Francouzská, známá také jako Magdaléna z Valois, se snoubencem Ladislavem Pohrobkem.

Historie

Terej bílý obývá převážně pobřežní vody severního Atlantiku a Tichého oceánu. Pro nás je jedním z nejlepších míst, kde jej můžeme pozorovat, malý německý ostrov Helgoland v Severním moři.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907