Japonská sonda Hayabusa míří k asteroidu

9 . 5 . 2003

Reklama

Japonsko vypustilo do vesmíru sondu Hayabusa, která podrobně prozkoumala malý asteroid Itokawa a odebrala z něj vzorky. Zpět na Zemi byly vzorky dopraveny v červnu 2010.

Sonda byla vypuštěna na meziplanetární dráhu z kosmodromu Kagošima. O rok později uskutečnila gravitační manévr při průletu kolem Země ve výši 3 725 km. V průběhu průletu kolem Země byly pořízeny ke kalibračním účelům snímky Měsíce a Země kamerou ONT-T. V roce 2005 zakotvila ve vzdálenosti 20 km od cíle a začala se připravovat k sestupu k asteroidu.

Sonda se o přistání pokusila dvakrát, v prvním případě na asteroidu strávila přibližně 30 sekund, při druhém asi minutu. Odběr vzorků se ale ani v jednom případě nezdařil podle plánu. Na několik let poté sonda ztratila spojení se Zemí, na kterou se vrátila až v roce 2010.

I přes potíže s odběrovým zařízením sondy přistávací pouzdro skutečně přineslo na Zem kolem 1500 mikroskopických zrnek z asteroidu Itokawa.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: WikimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Albrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Italský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio EsercitoCC BY-SA 4.0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907