Jawa 350 vyrazila na cestu kolem světa. Najede 45 000 km

04.07.2013 - redakce 100+1

Vezměte starou českou motorku nebo auto a zkuste projet svět nebo alespoň nějaký kontinent. Novinář Pavel Suchý už je několikátý v pořadí, kdo se na takovou cestu vydal

<p>Cibulová pistole se sice vešla do dlaně a mohla vystřelit až osmkrát, nebezpečná však byla pouze z bezprostřední blízkosti.</p>

Cibulová pistole se sice vešla do dlaně a mohla vystřelit až osmkrát, nebezpečná však byla pouze z bezprostřední blízkosti.


Reklama

Ve starých Trabantech se na cestu Hedvábnou stezkou vydal v roce 2007 Dan Pribáň se svou partou, aby o dva roky později projel celý africký kontinent. Staré embéčko zase dělalo společnost Martinu Beťkovi a Michalu Vičarovi na cestě kolem světa. A parta kolem Dan Pribáně nedávno projela Jižní Ameriku - zase starými vozidly: Jawa 250, dva Trabanty a Fiat zvaný Maluch.

Nyní se o přejezd celého světa pokouší Pavel Suchý se svou Jawou 350, starou 35 let. Na cestu se vydal úplně sám, což je daleko obtížnější než předchozí výpravy - ty se konaly alespoň ve dvou. Má sebou jen motorku, neveze ani satelitní telefon, ani GPS. Motorka prošla rekonstrukcí a zesílením rámu, aby uvezla větší náklad. Jawa má maximálku cca 120 km a spotřebu okolo 4 l na 100 km.

Cesta je kompromisem možného a chtěného. Nikdo a nic není bez limitů, přesto nejde o primárně nejjednodušší možnou variantu. Zvolená trasa vede východním směrem přes Slovensko, Ukrajinu a Rusko do Mongolska, kde má Jawa po přejezdu Altaje dosáhnout pouště Gobi. Další část vede znovu Ruskem do Vladivostoku. Odtud (Zarubino) pak trajektem do jihokorejského Pusanu a z Koreje pak do USA (Seoul – Seattle). Amerikou je trasa plánována po západním pobřeží z USA do Mexika, Guatemaly, Hondurasu, Nikaragui a Kostariky. Odtud, případně z Panamy bude třeba stroj transportovat do Ekvádoru.

Základní varianta počítá s cestou dolů přes Peru, Chile a Argentinu do Ushuai v Ohňové zemi a odtud zpátky do Buenos Aires. Záložní varianta zohledňuje možný časový limit, motocykl totiž musí být zpět v ČR tak, aby stihl prezentaci na výstavě Motosalon 2014, a vypouští téměř 6 000 km zajížďku zkratkou přímo do Buenos Aires.

Celková délka trasy v kompletním provedení vychází na přibližně 45 000 km, se čtyřmi přesuny přes oceány a moře, protíná hranice šestnácti států. Pavel Suchý se na cestu vydal symbolicky na konci školního roku, 28. června a zpět by měl být do března příštího roku.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Jawakolemsveta.cz

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Na konci 19. století překonal během velké ruské chřipky virus přenášený lidmi vzdálenost 202 887 km za pouhých šest dní.

Zajímavosti

Slovenský umělec propojuje ve své tvorbě užitkovost i umění. Díla mladého skláře lze najít po celém světě.

Zajímavosti

Lidové milice pochodují 28. února 1948 přes Karlův most.

Historie

Čisticí prostředky mohou mít i stinnou stránku

Věda

Tvář robota Affetto

Věda

Sonda MMX u svého cíle

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907