Reklama


Jawa 350 vyrazila na cestu kolem světa. Najede 45 000 km

04.07.2013 - redakce 100+1

Vezměte starou českou motorku nebo auto a zkuste projet svět nebo alespoň nějaký kontinent. Novinář Pavel Suchý už je několikátý v pořadí, kdo se na takovou cestu vydal

<p>Cibulová pistole se sice vešla do dlaně a mohla vystřelit až osmkrát, nebezpečná však byla pouze z bezprostřední blízkosti.</p>

Cibulová pistole se sice vešla do dlaně a mohla vystřelit až osmkrát, nebezpečná však byla pouze z bezprostřední blízkosti.


Reklama

Ve starých Trabantech se na cestu Hedvábnou stezkou vydal v roce 2007 Dan Pribáň se svou partou, aby o dva roky později projel celý africký kontinent. Staré embéčko zase dělalo společnost Martinu Beťkovi a Michalu Vičarovi na cestě kolem světa. A parta kolem Dan Pribáně nedávno projela Jižní Ameriku - zase starými vozidly: Jawa 250, dva Trabanty a Fiat zvaný Maluch.

Nyní se o přejezd celého světa pokouší Pavel Suchý se svou Jawou 350, starou 35 let. Na cestu se vydal úplně sám, což je daleko obtížnější než předchozí výpravy - ty se konaly alespoň ve dvou. Má sebou jen motorku, neveze ani satelitní telefon, ani GPS. Motorka prošla rekonstrukcí a zesílením rámu, aby uvezla větší náklad. Jawa má maximálku cca 120 km a spotřebu okolo 4 l na 100 km.

Cesta je kompromisem možného a chtěného. Nikdo a nic není bez limitů, přesto nejde o primárně nejjednodušší možnou variantu. Zvolená trasa vede východním směrem přes Slovensko, Ukrajinu a Rusko do Mongolska, kde má Jawa po přejezdu Altaje dosáhnout pouště Gobi. Další část vede znovu Ruskem do Vladivostoku. Odtud (Zarubino) pak trajektem do jihokorejského Pusanu a z Koreje pak do USA (Seoul – Seattle). Amerikou je trasa plánována po západním pobřeží z USA do Mexika, Guatemaly, Hondurasu, Nikaragui a Kostariky. Odtud, případně z Panamy bude třeba stroj transportovat do Ekvádoru.

Základní varianta počítá s cestou dolů přes Peru, Chile a Argentinu do Ushuai v Ohňové zemi a odtud zpátky do Buenos Aires. Záložní varianta zohledňuje možný časový limit, motocykl totiž musí být zpět v ČR tak, aby stihl prezentaci na výstavě Motosalon 2014, a vypouští téměř 6 000 km zajížďku zkratkou přímo do Buenos Aires.

Celková délka trasy v kompletním provedení vychází na přibližně 45 000 km, se čtyřmi přesuny přes oceány a moře, protíná hranice šestnácti států. Pavel Suchý se na cestu vydal symbolicky na konci školního roku, 28. června a zpět by měl být do března příštího roku.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Jawakolemsveta.cz

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlče z doby ledové je skoro jako živé

Věda

Panoramatický pohled z vyhlídkové terasy na čajové plantáže Cameron Bharat

Příroda

První letušky Československých státních aerolinií: zleva Marie Stará, Hana Fuchsová a Marie Müllerová, 1937

Historie

Povrch Ceres na snímku sondy Dawn. Ahuna Mons je v horní části.

Vesmír

Větrná farma a bitcoinový důl

Věda

Inhalátory promění přírodní látky v páru, dochucenou třeba vanilkovou nebo jahodovou příchutí. Takto vypadá balení verze nazvané Strawberry Fields, která má příchuť jahod a obsahuje vitamíny

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907