Jazyková genealogie: Čechům jsou blíže Vlámové a Norové, než Finové a Maďaři

03.02.2015 - Martin Reichman

Genealogický strom jazyků ukazuje, že čeština má mnohem blíže k vlámštině, velštině, či norštině než k maďarštině a finštině


Reklama

Pětadvacetiletá kreslířka Minna Sundberg pochází ze Švédska, tedy jen tak napůl. Narodila se sice ve Švédsku, ale oba její rodiče jsou Finové a sama Minna žije střídavě ve Finsku a ve Švédsku. Spletitá národnostní identita Minny ale není tím jediným, co ji odlišuje od mnoha jejích vrstevníků. Minna je především nadanou kreslířkou a ilustrátorkou, ostatně v Helsinkách vystudovala uměleckou školu moderního umění. Kromě toho se na svém kresleném blogu zabývá severskou mytologií.

Příběhy jejích kreslených hrdinů (a patrně též vlastní životní zkušenosti) ji přivedly k nápadu sestavit genealogický strom indoevropských a ugrofinských jazyků. Svůj nápad pojala originálním, uměleckým způsobem a výsledkem je skvělý Strom jazyků. Pokud jste si tedy například mysleli, že finština a švédština jsou si blízké, vězte, že nic nemůže být dále pravdě.

  • Zdroj textu:

    sssscomic.com | Guardian

  • Zdroj fotografií: Minna Sundberg

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V Zoo Praha se narodilo mládě slona indického.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907