Jazyková genealogie: Čechům jsou blíže Vlámové a Norové, než Finové a Maďaři

03.02.2015 - Martin Reichman

Genealogický strom jazyků ukazuje, že čeština má mnohem blíže k vlámštině, velštině, či norštině než k maďarštině a finštině


Reklama

Pětadvacetiletá kreslířka Minna Sundberg pochází ze Švédska, tedy jen tak napůl. Narodila se sice ve Švédsku, ale oba její rodiče jsou Finové a sama Minna žije střídavě ve Finsku a ve Švédsku. Spletitá národnostní identita Minny ale není tím jediným, co ji odlišuje od mnoha jejích vrstevníků. Minna je především nadanou kreslířkou a ilustrátorkou, ostatně v Helsinkách vystudovala uměleckou školu moderního umění. Kromě toho se na svém kresleném blogu zabývá severskou mytologií.

Příběhy jejích kreslených hrdinů (a patrně též vlastní životní zkušenosti) ji přivedly k nápadu sestavit genealogický strom indoevropských a ugrofinských jazyků. Svůj nápad pojala originálním, uměleckým způsobem a výsledkem je skvělý Strom jazyků. Pokud jste si tedy například mysleli, že finština a švédština jsou si blízké, vězte, že nic nemůže být dále pravdě.

Reklama

  • Zdroj textu:

    sssscomic.com | Guardian

  • Zdroj fotografií: Minna Sundberg

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Apollo 1: Požár v kabině

kdy: 27. ledna 1967 |  počet obětí: 3 

Mezi zmíněných osmnáct ztracených životů nepočítáme oběti havárie Apolla 1, zničeného během pozemních příprav. Jednalo se o nácvik předstartovních operací, včetně prověrky nouzového opuštění kabiny: 27. ledna 1967 se posádka chystala v lodi usazené na vrcholu Saturnu IB, vztyčeného na rampě. V důsledku závady na kabeláži však ve velitelské kabině vypukl požár a v atmosféře z čistého kyslíku se rychle šířil. Uvnitř uhořeli tři astronauti – Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Pro další lety byly veškeré hořlavé materiály nahrazeny a změnil se systém otevírání vstupního průlezu. (foto: Wikimedia Commons, Kipp Teague 1 + 2, CC0)

Vesmír

Podle majitele Martina pokrývají stěny a strop hospůdky McGuire's Irish Pub bankovky v hodnotě okolo dvou milionů dolarů.

Revue

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.

Válka

Farmáři i tovaryši žádali vyšší mzdy. Vrchnost však reagovala represí a omezením platů.

Historie
Zajímavosti

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907