Jde se do finále: Začala montáž zrcadel dalekohledu Jamese Webba

01.12.2015 - Redakce Tajemství vesmíru

První z celkem 18 segmentů primárního zrcadla nového teleskopu Jamese Webba je na svém místě. Začala finální část jeho montáže


Reklama

Dalekohled James Webb Space Telescope (JWST) by se měl stát nástupcem známého Hubbleova vesmírného dalekohledu. Zkratka o „nástupci“ ale není úplně přesná. JWST se zaměří na výzkum vesmíru v oboru infračerveného záření, zatímco Hubble snímá vesmír především ve viditelném a ultrafialové spektru (a blízkém infračerveném záření). Jde tedy spíše o nástupce ve smyslu náhrady dosluhujícího zařízení.

Plocha primárního zrcadla JWST bude sedmkrát větší než v případě Hubbleova teleskopu. Objektiv JWST bude složen z osmnácti hexagonálních segmentů o celkovém průměru 6,5 metru, což umožní nahlédnout hlouběji do vesmírného prostoru a pozorovat slabší objekty. Velké zrcadlo také dovolí pořizovat snímky s mimořádným rozlišením. Tak velký objektiv však není možné zhotovit z jednoho kusu a ten pak instalovat přímo na dalekohled. Proto se musí všech osmnáct segmentů zrcadla rozložit do požadovaného tvaru až ve vesmíru.

V Goddardově kosmickém středisku nyní nadešla dlouho očekávaná chvíle. Na konci listopadu započala montáž prvního zrcadla nového teleskopu. Jednotlivé části zrcadla měří 1,3 metru v průměru a váží přibližně 40 kilogramů. Vyrobena jsou z beryllia, které je nejen mimořádně lehké, ale také tepelně a mechanicky odolné. NASA počítá, že montáž všech částí potrvá zhruba do dubna příštího roku a do vesmíru by měl odstartovat v roce 2018.

Pokud vás zajímá, jak taková montáž vlastně vypadá, podívejte se na online přenos.

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA/Chris Gunn

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Escobar měl na svědomí tisíce životů. V Medellínu sotva potkáte někoho, kdo by neznal některou z obětí.

Cestování
Historie

Jeden z australských sklípkanců. Tento pavouk patří k nejnebezpečnějším druhům zvířat na světě a jedno jeho kousnutí může být pro člověka smrtelné.

Věda

Mlha v atmosféře Pluta na snímku sondy New Horizons

Vesmír

Hamburger byl populární už v antice

Věda

Izraelské A-4 Skyhawky se osvědčily, tyto stroje však už čekají na rozebrání.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907