Je černá díra v Mléčné dráze zdrojem vysoce energetických neutrin?

17.11.2014 - Martin Reichman

Pozorování rentgenových teleskopů naznačuje, že obří černá díra uvnitř Mléčné dráhy může produkovat vysoce energetická neutrina


Reklama

Neutrina představují zatím ne zcela rozluštěnou záhadu. Předpokládá se, že se jedná o hmotné částice, vznikající při termonukleární reakci. Některé teorie pracují s tím, že by se neutrina mohla pohybovat i rychleji než světlo.

Země je podle všeho bombardována neutriny neustále, jejich zdrojem je především Slunce. Existují ale i vysoce energetická neutrina, jejichž původ zatím vědci neznají. Nejnovější pozorování trojicí rentgenových teleskopů Chandra, Swift a NuSTAR ale naznačují, že jejich zdrojem by mohla být supermasivní černá díra uvnitř Mléčné dráhy. Pokud by se tato teorie potvrdila, bylo by to poprvé, kdy byla neutrina vystopována zpět k černé díře.

Detekce neutrin se svou technikou i principy značně liší od detekce záření. Je velmi obtížná, protože neutrina nevykazují elektromagnetickou ani jinou silnou interakci, jen interakci slabou. Na Zemi se k jejich zachycení používá neutrinová observatoř IceCube v Antarktidě. Od roku 2010 se této observatoři podařilo zaznamenat pouhých 36 vysoce energetických neutrin.

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

To, že člověk využívá pouze 10 % kapacity svého mozku, je dávno vyvráceným mýtem. Smysly jsou však stále trochu záhadou…

Zajímavosti
Revue

Sametová revoluce

Historie

Přistávací modul mise Apollo 12

Vesmír

V okolí Arnhemu odpočívali vojáci II. tankového sboru SS, kteří postupně britské výsadkáře odrazili

 

Válka

Ptačí mumie byly nabízeny jako obětiny pro boha Thovta.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907