Je lidský mozek mozaikou mužských a ženských rysů?

02.12.2015 - Stanislav Mihulka

Tvrdí to vědci na základě studie snímků mužských a ženských mozků na magnetické rezonanci


Reklama

Nová studie tvrdí, že není nic takového, jak „mužský mozek“ nebo „ženský mozek“. Namísto toho by lidské mozky měly být chaotickou míchanicí rysů považovaných za „mužské“ nebo „ženské“.

Platí to prý i pro ty oblasti mozku, o nichž jsme si mysleli, že v nich jsou hezky vidět rozdíly mezi pohlavími. Jde přitom o první studii, která zkoumala rozdíly pohlaví mezi mozky jako celky.

Podle badatelů, kteří vycházeli z více než 1400 snímků mozku mužů i žen na magnetické rezonanci, jsou lidské mozky proměnlivější v rámci jednotlivých pohlaví, tedy například mezi muži, než navzájem mezi muži a ženami. Odpůrci genderových stereotypů jásají po celém světě.

Reklama

  • Zdroj textu:

    LiveScience, PNAS

  • Zdroj fotografií: Johan SwanepoelDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907