Je pro roztavené jádro důležitá velikost planety?

12.07.2014 - Michal Švanda


Reklama

Nezdá se, že by velikost planety nebo měsíce byla rozhodujícím parametrem určujícím, zda bude nitro tělesa tekuté, plastické, nebo tuhé. V dobách vzniku Sluneční soustavy byla všechna tělesa roztavená, neboť vznikala při katastrofických srážkách planetesimál (malých kamenných nebo ledových objektů), při nichž se uvolňovalo velké množství energie dostačující k roztavení celého tělesa.

O roztaveném stavu máme několik nepřímých důkazů: tím nejdůležitějším je gravitační vrstvení větších těles, při němž těžké prvky klesaly v tavenině k jádru, zatímco lehčí prvky formovaly plášť a kůru. I proto v jádrech planet zemského typu nalezneme především těžké železo a nikl. Poté, co dopady ustaly, měla tělesa dostatek času na postupné tuhnutí.

Pokud zůstalo nitro některého tělesa roztavené, svědčí to o dodatečném zdroji tepla. V případě terestrických planet jde o teplo uvolňované rozpady radioaktivních prvků. V nitrech kamenných měsíců bylo radioaktivních prvků většinou málo, přesto zůstávají nitra některých z nich roztavená. V takovém případě představují důležitý zdroj slapové síly mateřských planet: slapy taví nitro Jupiterova měsíce Io, hrají zřejmě důležitou roli v existenci tekutého podpovrchového oceánu na Europě nebo coby zdroj podpovrchové tekuté vody na Saturnově satelitu Enceladus.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 9/2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907