Reklama


Je prostor mezi planetami stejný jako mezi galaxiemi?

20.08.2014 - František Martinek


Reklama

Meziplanetární prostor ve Sluneční soustavě prostupuje mj. sluneční vítr, což je proud nabitých částic ze Slunce o rychlosti 350 až 400 km/s při průměrné hustotě 10 protonů v jednom krychlovém centimetru. Především ale tento prostor křižují planetky, komety a meteoroidy. Ke znalostem o meziplanetárním prostředí přispívají kosmické sondy putující ke vzdáleným planetám.

Intergalaktický prostor (prostor mezi galaxiemi) se rovná téměř perfektnímu vakuu a obsahuje pouze několik atomů hmoty (převážně vodíku) v metru krychlovém. Naproti tomu vzduch, který dýcháme, obsahuje ve stejném objemu 1025 molekul. Nicméně blízké galaxie se navzájem ovlivňují – dokonce si vzájemně „kradou“ hmotu – například naše Galaxie připravila o část plynů dvě blízké trpasličí galaxie: Velké a Malé Magellanovo mračno.

Zmiňovaná „svítící“ hmota (galaxie, hvězdy, planety apod.) tvoří pouze asi 4,9 % vesmíru. Celý vesmír je prostoupen skrytou hmotou (26,8 %) a skrytou energií (68,3 %). O povaze těchto dvou složek toho zatím víme jen velmi málo. Podle japonských astronomů skrytá hmota obklopující galaxie dosahuje až k hranicím sousedních galaxií a vyplňuje tak mezigalaktické prostředí.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 10/2013

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Monumentální komplex menhirů a kamenných kruhů stojí na Salisburské pláni v Jižní Anglii – nejbližší vesnice ležela více než tři kilometry daleko.

Zajímavosti

Zatímco v mládí máme na všechno spoustu času, ve stáří čas pádí podstatně rychleji. Vědci zjistili, proč tomu tak je…

Věda

Leopold I. a jeho syn Karel VI.

Historie

Divoký červený trpaslík a jeho exoplaneta

Vesmír

Mráz a jarní tání každoročně připravuje návštěvníkům Michiganského jezera opravdu dechberoucí podívanou.

Revue

Kladivouši jsou většinou velmi tiší ptáci. Za letu ovšem vydávají kejhavé až ječivé zvuky. Tento pozoruhodný pták je zařazen mezi nejméně ohrožené druhy

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907