Nachází se v centru každé galaxie supermasivní černá díra?

03.05.2014 - Michal Švanda


Reklama

Astronomové se domnívají, že supermasivní černé díry, tedy černé díry s hmotnostmi tisíců až miliard sluncí, se nacházejí v centru téměř každé galaxie a dost možná i v centrech kulových hvězdokup.

Hypotéza o velmi hmotných černých dírách v centrech galaxií má jen jeden háček – takový objekt není jednoduché vytvořit v kontextu teorie vzniku galaxií. Fyzikové se domnívají, že postačí „nějak“ vytvořit zárodek této černé díry, o hmotnosti jen několika stovek sluncí, a o zbylý nárůst se již postará nasávání (akrece) okolního materiálu.

Tyto zárodky by mohly vzniknout buď kolapsem prvních velmi hmotných hvězd, nebo přímým gravitačním kolapsem hustého plynu v centru protogalaktického disku. Případně by mohly tyto zárodky vzniknout samovolně krátce po zrodu vesmíru. Astrofyzikové nejsou jednotní a na toto téma se neustále vedou debaty.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 4/2013

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkově téměř šedesát metrů vysoký obrys nahého muže s kyjem se nachází na svahu nedaleko obce Cerne Abbas, v jihoanglickém hrabství Dorset.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda
Věda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907