Jedem proti bolesti: Najde se nové analgetikum?

09.03.2014 - Zuzana Teličková

Bodnutí štíra štíhloocasého (Centruroides sculpturatus) je prý bolestivé asi jako rána kladivem, ale malý křeček prériový (Onychomys torridus) si s ním snadno poradí


Reklama

Bolest spojenou s bodnutím dokáže zablokovat. „Křeček dokáže využít zbraně štíra ve svůj vlastní prospěch,“ říká Ashlee Roweová z Michigan State University. Zatímco jed štíra štíhloocasého by zabil každého jiného hlodavce stejné velikosti, křeček prériový, který se štíry živí, obdrží při útoku na svou kořist často i několik bodnutí, aniž by mu to jakkoli ublížilo.

Roweová zkoumala způsob, jakým toxin působí na nervové buňky, které přenášejí bolest do mozku. Zjistila, že u křečka prériového iontový kanál v buněčné membráně, označovaný jako kanál 1,8, funguje jinak než u ostatních živočichů. Místo aby přenášel do mozku bolest způsobenou jedem, nechá na sebe toxin navázat. Tím se signál bolesti zcela zablokuje. „Je to, jako by se přestřihl nějaký drát,“ vysvětluje Roweová. Toxin totiž u křečka působí podobně jako analgetikum.

Roweová nyní zkoumá další tři druhy živočichů, kteří po bodnutí štírem zřejmě také nepociťují bolest. Jejich totožnost ale zatím odmítá prozradit, dokud neproběhne další testování. Hlavním cílem jejího výzkumu je vývoj nového typu analgetika, které by lidem ulevilo od bolesti. Za nejdůležitější považuje prozkoumat právě vztah mezi toxinem a kanálem 1,8. Jestliže se vědcům podaří odhalit reakci nervových buněk na toxin, budou schopni napodobit působení jedu včetně jeho schopnosti zablokovat přenos bolesti. 

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda
Historie
Zajímavosti

Rak signální se nechává bez problému obdivovat zblízka.

Příroda

José Luis Pereira a jeho úlovek ze 13. září.

Vesmír

Letoun Junkers F13 byl po porážce Karla převezen do Budapešti, kde si jej mohli prohlédnout místní.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907