Poslední část obřího ledovce, který svou rozlohou odpovídá velikosti Skotska, pravděpodobně zmizí v příštích 100 letech. Důvodem je zvýšení teploty a teplejší mořské proudy
Antarktický poloostrov, který se nachází v nejsevernější části pevninské Antarktidy, se rozpadá. V roce 1995 zmizel ve vlnách Weddellova moře obří ledovec Larsen A, o sedm let později jej následoval i Larsen B. Závěry 15 let trvajícího výzkumu ukazují, že poslední část obřího ledovce pravděpodobně čeká stejný osud v příštích 100 letech, možná i dříve. Ledovec Larsen C přitom svou velikostí odpovídá přibližně rozloze Skotska a je 10× větší než Larsen B.
TIP: Jako vybroušený drahokam: Unikátní snímek obráceného ledovce
Tyto velké šelfové ledovce jsou podle vědců staré přibližně 10 tisíc let. Jsou ale velmi citlivé na změny teploty a jejich tloušťka je ovlivňována i působením teplejších spodních proudů. V oblasti Antarktického poloostrova se jen za posledních 50 let zvýšila průměrná teplota o 2,5°C.
Podle vědců očekávané zhroucení ledovce Larsen C nepovede k okamžitému zvýšení hladiny moří, ledovec již nyní z větší části pluje na hladině. Jakmile ale jeho led roztaje, může být dopad na hladinu světových moří 20 až 30 centimetrů.
The Cryosphere
VědaDospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)
VálkaKanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)
HistorieLýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)
HistorieCharles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)
ZajímavostiŠamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)