Jeden z největších antarktických ledovců zmizí v příštích 100 letech

18.05.2015 - Martin Reichman

Poslední část obřího ledovce, který svou rozlohou odpovídá velikosti Skotska, pravděpodobně zmizí v příštích 100 letech. Důvodem je zvýšení teploty a teplejší mořské proudy


Reklama

Antarktický poloostrov, který se nachází v nejsevernější části pevninské Antarktidy, se rozpadá. V roce 1995 zmizel ve vlnách Weddellova moře obří ledovec Larsen A, o sedm let později jej následoval i Larsen B. Závěry 15 let trvajícího výzkumu ukazují, že poslední část obřího ledovce pravděpodobně čeká stejný osud v příštích 100 letech, možná i dříve. Ledovec Larsen C přitom svou velikostí odpovídá přibližně rozloze Skotska a je 10× větší než Larsen B.

TIP: Jako vybroušený drahokam: Unikátní snímek obráceného ledovce

Tyto velké šelfové ledovce jsou podle vědců staré přibližně 10 tisíc let. Jsou ale velmi citlivé na změny teploty a jejich tloušťka je ovlivňována i působením teplejších spodních proudů. V oblasti Antarktického poloostrova se jen za posledních 50 let zvýšila průměrná teplota o 2,5°C.

Podle vědců očekávané zhroucení ledovce Larsen C nepovede k okamžitému zvýšení hladiny moří, ledovec již nyní z větší části pluje na hladině. Jakmile ale jeho led roztaje, může být dopad na hladinu světových moří 20 až 30 centimetrů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    The Cryosphere

  • Zdroj fotografií: David SchultzDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907