Poslední část obřího ledovce, který svou rozlohou odpovídá velikosti Skotska, pravděpodobně zmizí v příštích 100 letech. Důvodem je zvýšení teploty a teplejší mořské proudy
Antarktický poloostrov, který se nachází v nejsevernější části pevninské Antarktidy, se rozpadá. V roce 1995 zmizel ve vlnách Weddellova moře obří ledovec Larsen A, o sedm let později jej následoval i Larsen B. Závěry 15 let trvajícího výzkumu ukazují, že poslední část obřího ledovce pravděpodobně čeká stejný osud v příštích 100 letech, možná i dříve. Ledovec Larsen C přitom svou velikostí odpovídá přibližně rozloze Skotska a je 10× větší než Larsen B.
TIP: Jako vybroušený drahokam: Unikátní snímek obráceného ledovce
Tyto velké šelfové ledovce jsou podle vědců staré přibližně 10 tisíc let. Jsou ale velmi citlivé na změny teploty a jejich tloušťka je ovlivňována i působením teplejších spodních proudů. V oblasti Antarktického poloostrova se jen za posledních 50 let zvýšila průměrná teplota o 2,5°C.
Podle vědců očekávané zhroucení ledovce Larsen C nepovede k okamžitému zvýšení hladiny moří, ledovec již nyní z větší části pluje na hladině. Jakmile ale jeho led roztaje, může být dopad na hladinu světových moří 20 až 30 centimetrů.
The Cryosphere
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)
HistorieRatibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, Kozuch, CC BY-SA 3.0 + Wikimedia Commons, CC0)
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)