Jeden z největších antarktických ledovců zmizí v příštích 100 letech

18.05.2015 - Martin Reichman

Poslední část obřího ledovce, který svou rozlohou odpovídá velikosti Skotska, pravděpodobně zmizí v příštích 100 letech. Důvodem je zvýšení teploty a teplejší mořské proudy


Reklama

Antarktický poloostrov, který se nachází v nejsevernější části pevninské Antarktidy, se rozpadá. V roce 1995 zmizel ve vlnách Weddellova moře obří ledovec Larsen A, o sedm let později jej následoval i Larsen B. Závěry 15 let trvajícího výzkumu ukazují, že poslední část obřího ledovce pravděpodobně čeká stejný osud v příštích 100 letech, možná i dříve. Ledovec Larsen C přitom svou velikostí odpovídá přibližně rozloze Skotska a je 10× větší než Larsen B.

TIP: Jako vybroušený drahokam: Unikátní snímek obráceného ledovce

Tyto velké šelfové ledovce jsou podle vědců staré přibližně 10 tisíc let. Jsou ale velmi citlivé na změny teploty a jejich tloušťka je ovlivňována i působením teplejších spodních proudů. V oblasti Antarktického poloostrova se jen za posledních 50 let zvýšila průměrná teplota o 2,5°C.

Podle vědců očekávané zhroucení ledovce Larsen C nepovede k okamžitému zvýšení hladiny moří, ledovec již nyní z větší části pluje na hladině. Jakmile ale jeho led roztaje, může být dopad na hladinu světových moří 20 až 30 centimetrů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    The Cryosphere

  • Zdroj fotografií: David Schultz

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907