Jeden ze čtyř Američanů neví, že Země krouží kolem Slunce

23.02.2015 - Martin Reichman

Otáčí se Země kolem Slunce, nebo Slunce krouží okolo Země? Zdánlivě triviální dotaz položili vědci 2 200 respondentům. Dopadlo to neslavně


Reklama

Výsledky průzkumu Národní vědecké nadace (NSF) byly pro vědce doslova šokující - 26% respondentů v USA na tuto otázku nedokázalo odpovědět vůbec, nebo ji odpovědělo chybně.

V další části průzkumu, sestávajícího se z 10 otázek z oblasti vědy a biologie - 39% dotázaných správně spojilo počátek vesmíru s velkým třeskem a 51% Američanů ví, že antibiotika neúčinkují na viry. Průzkum, který NSF provádí každé 2 roky, vzniknul již v roce 2012, jeho výsledky (bez detailní metodiky) byly ale zveřejněny až nyní.

Evropské centrum vzdělanosti

Než šmahem odsoudíme americké nevzdělance, vězte, že totožný průzkum prováděný v roce 2005 v Evropské unii dopadl stejně neslavně. Na jednu ze základních otázek vědy – zda se Slunce otáčí kolem Země, nebo naopak, odpovědělo správně jen 66% dotázaných a v otázce antibiotik má jasno jen 46% Evropanů. Čtvrtina Američanů a třetina Evropanů tak patrně netuší, jak vypadá naše Sluneční soustava.

Ve vědecké části dosáhli Američané průměru 69% správných odpovědí, Evropané jen 65%, Jihokorejci 64% a Malajsijci 41%. V části věnované biologii si Evropa vedla lépe s průměrem 60% správných odpovědí. Američané odpověděli správně na 54% otázek, Číňané a Jihokorejci na 51% a Japonci na 46% otázek.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nsf.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907