Jeden ze čtyř Američanů neví, že Země krouží kolem Slunce

23.02.2015 - Martin Reichman

Otáčí se Země kolem Slunce, nebo Slunce krouží okolo Země? Zdánlivě triviální dotaz položili vědci 2 200 respondentům. Dopadlo to neslavně


Reklama

Výsledky průzkumu Národní vědecké nadace (NSF) byly pro vědce doslova šokující - 26% respondentů v USA na tuto otázku nedokázalo odpovědět vůbec, nebo ji odpovědělo chybně.

V další části průzkumu, sestávajícího se z 10 otázek z oblasti vědy a biologie - 39% dotázaných správně spojilo počátek vesmíru s velkým třeskem a 51% Američanů ví, že antibiotika neúčinkují na viry. Průzkum, který NSF provádí každé 2 roky, vzniknul již v roce 2012, jeho výsledky (bez detailní metodiky) byly ale zveřejněny až nyní.

Evropské centrum vzdělanosti

Než šmahem odsoudíme americké nevzdělance, vězte, že totožný průzkum prováděný v roce 2005 v Evropské unii dopadl stejně neslavně. Na jednu ze základních otázek vědy – zda se Slunce otáčí kolem Země, nebo naopak, odpovědělo správně jen 66% dotázaných a v otázce antibiotik má jasno jen 46% Evropanů. Čtvrtina Američanů a třetina Evropanů tak patrně netuší, jak vypadá naše Sluneční soustava.

Ve vědecké části dosáhli Američané průměru 69% správných odpovědí, Evropané jen 65%, Jihokorejci 64% a Malajsijci 41%. V části věnované biologii si Evropa vedla lépe s průměrem 60% správných odpovědí. Američané odpověděli správně na 54% otázek, Číňané a Jihokorejci na 51% a Japonci na 46% otázek.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nsf.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Samečci australských delfínů Sousa sahulensis nabízejí samičkám dar, který nelze prakticky využít, ale slouží jako důkaz síly a zdatnosti. (foto: Shutterstock)

Příroda

Protoplanetární disk u mladé hvězdy FU Orionis. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Kosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, BetancourtCC BY 4.0)

Věda

Legenda aviatiky

Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907