Reklama


Jeden ze čtyř Američanů neví, že Země krouží kolem Slunce

23.02.2015 - Martin Reichman

Otáčí se Země kolem Slunce, nebo Slunce krouží okolo Země? Zdánlivě triviální dotaz položili vědci 2 200 respondentům. Dopadlo to neslavně


Reklama

Výsledky průzkumu Národní vědecké nadace (NSF) byly pro vědce doslova šokující - 26% respondentů v USA na tuto otázku nedokázalo odpovědět vůbec, nebo ji odpovědělo chybně.

V další části průzkumu, sestávajícího se z 10 otázek z oblasti vědy a biologie - 39% dotázaných správně spojilo počátek vesmíru s velkým třeskem a 51% Američanů ví, že antibiotika neúčinkují na viry. Průzkum, který NSF provádí každé 2 roky, vzniknul již v roce 2012, jeho výsledky (bez detailní metodiky) byly ale zveřejněny až nyní.

Evropské centrum vzdělanosti

Než šmahem odsoudíme americké nevzdělance, vězte, že totožný průzkum prováděný v roce 2005 v Evropské unii dopadl stejně neslavně. Na jednu ze základních otázek vědy – zda se Slunce otáčí kolem Země, nebo naopak, odpovědělo správně jen 66% dotázaných a v otázce antibiotik má jasno jen 46% Evropanů. Čtvrtina Američanů a třetina Evropanů tak patrně netuší, jak vypadá naše Sluneční soustava.

Ve vědecké části dosáhli Američané průměru 69% správných odpovědí, Evropané jen 65%, Jihokorejci 64% a Malajsijci 41%. V části věnované biologii si Evropa vedla lépe s průměrem 60% správných odpovědí. Američané odpověděli správně na 54% otázek, Číňané a Jihokorejci na 51% a Japonci na 46% otázek.

  • Zdroj textu:

    nsf.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Operace Kruh skončila na přelomu ledna a února 1943 vítězstvím Rudé armády

 

Válka
Věda

Japonská sonda Hajabusa 2 u asteroidu Ryugu.

Vesmír

Diamantový kopeček

Black Diamond
podnik: Scoopi Café | cena: 18 407 Kč

Nejdražší kopeček zmrzliny vám naservírují v dubajském podniku Scoopi Café, a to aniž by pochutina předtím čekala v mrazáku – na počkání ji tam vyrábějí pomocí tekutého dusíku. Základ delikatesy, jež dostala jméno Black Diamond, tvoří vanilkové lusky dovezené z Madagaskaru. Jedinečnost dál dotváří nejdražší šafrán planety pěstovaný v Íránu a hoblinky černých lanýžů z italské oblasti Alba. Kopeček se sype vločkami 23karátového zlata a podává se v ručně vyrobené misce Versace a se stříbrnou lžičkou – obojí si přitom můžete nechat. 

Revue

Při ekologickém pohřbu vznikne hromada kvalitní zeminy, do které je možné zasadit strom, či jinak uctít mrtvého.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907