Jedinečný objev izraelských archeologů: V Jeruzalémě našli pečeť krále Ezechiáše

06.12.2015 - Monika Slezáková

Archeologové z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě tvrdí, že poblíž Chrámové hory objevili 2 700 let starou pečeť biblického krále Ezechiáše


Reklama

Ezechiáš byl 13. judským králem, který vládl pravděpodobně mezi léty 727 a 698 př. n. l. a řadil se k nejvýznamnějším panovníkům v dějiných Judey.

Pečeť, jíž dominuje symbol okřídleného slunce a starodávný hebrejský nápis, byla nalezena už v roce 2009. Inspekce však nedokázala určit její původ, proto byla uložena do skladu. Teprve nedávno se podařilo její nápis rozluštit: „Náležící Ezechiášovi, synovi Achase, krále Judey.“

Archeologové se domnívají, že oválná, 13 mm široká pečeť, byla přiložena k dokumentu podepsanému přímo Ezechiášem. Našla se na místě staré skládky, poblíž zdi obklopující jeruzalémské Staré Město. Vědci proto nevylučují, že ji mohl vyhodit někdo z královské budovy.

Eilat Mazarová z Archeologického institutu Hebrejské univerzity uvedla, že je to vůbec poprvé, kdy byl objeven znak pečeti izraelského nebo judského krále.

Reklama

  • Zdroj textu:

    BBC

  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sovětští vojáci během „bitvy o předměstí“ ve městě Puškin v lednu 1944. Od září 1941 bylo toto město ležící pouhých 25 kilometrů od centra Leningradu okupováno německými vojáky.

Válka
Zajímavosti

Jeden miligram jedu pralesničky strašné (Phyllobates terribilis) by stačil k usmrcení 10 000 myší, 10 až 20 lidí, nebo dvou samců slona afrického.

Věda

„Kosmický ohňostroj“, i tak by se dal nazvat rozpad raketového stupně z nosiče CZ-3B. (foto: © Steve Cullen Photography)

Vesmír

Milan Obrenović II. (1819–1839)

26 dnů srbským králem

Princ Milan Obrenović byl srbským knížetem a coby nejstarší syn v rodu měl garantováno dědictví koruny. Jenže když na konci června roku 1839 srbský král (a jeho otec) Miloš Obrenović abdikuje, prodělává princ těžký zápal plic. Blouzní v horečkách a trpí zimnicí, vůbec netuší, co se kolem něj děje. Nepostřehne ani to, že už je vlastně panovníkem. Po šestadvaceti dnech od svého čestného jmenování umírá, aniž by podepsal jediný dokument nebo list. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907