Jedna z nejstarších: Kulová hvězdokupa M5 skrývá sto tisíc hvězd

27.04.2014 - Redakce


Reklama

"Nádherná mlhovina, která leží mezi souhvězdím Vah a Hada," začal popis pátého objektu ve svém katalogu Charles Messier v 18. století. Ačkoliv se Messierovi tento objekt jako mlhavý obláček, ve skutečnosti jde o kulovou hvězdokupu se zhruba stem tisíce hvězd. Ty jsou gravitačně vázány do prostoru o velikosti okolo 165 světelných let, který se nachází 25 000 světelných let daleko v halu naší Galaxie.

M5 je jedna z nejstarších hvězdokup, její stáří se odhaduje na 13 miliard let. Zatímco Messier viděl ve svém dalekohledu "mlhovinu", Hubbleův teleskop se svou výrazně lepší optikou dokáže zachytit skutečnou podstatu a krásu tohoto uskupení. Na obázku je zachycen centrální region M5 o šířce okolo 20 světelných let. Jsou jasně patrné staří červení obři či horcí modří superobři.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Z čelního pohledu je velmi dobře patrný neobvyklý tvar žraločího rypce. (foto: © Martin Procházka, se souhlasem k publikování)

Příroda

Pravděpodobnost výskytu ohnivé duhy záleží na zeměpisné šířce a klimatu: například v Los Angeles je 5× až 10× větší než v Londýně. (foto: Christa Harbig, CC BY 4.0)

Vesmír

V období neolitu, asi před šesti tisíci lety, se v Dorstone Hill nacházel komplex dřevěných budov a pohřební mohyly. (foto: Flickr, Herefordshire CouncilCC BY-ND 2.0)

Věda

Svůj původní fotografi cký materiál získala Lucia Moholy do fyzického vlastnictví teprve v  šedesátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Fair use)

Historie

Za afrodiziakum je považován například celer, marihuana, zázvor, čokoláda, muškátový oříšek nebo třeba prudce jedovatý blín černý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907