Jedna z nejstarších: Kulová hvězdokupa M5 skrývá sto tisíc hvězd

27.04.2014 - Redakce


Reklama

"Nádherná mlhovina, která leží mezi souhvězdím Vah a Hada," začal popis pátého objektu ve svém katalogu Charles Messier v 18. století. Ačkoliv se Messierovi tento objekt jako mlhavý obláček, ve skutečnosti jde o kulovou hvězdokupu se zhruba stem tisíce hvězd. Ty jsou gravitačně vázány do prostoru o velikosti okolo 165 světelných let, který se nachází 25 000 světelných let daleko v halu naší Galaxie.

M5 je jedna z nejstarších hvězdokup, její stáří se odhaduje na 13 miliard let. Zatímco Messier viděl ve svém dalekohledu "mlhovinu", Hubbleův teleskop se svou výrazně lepší optikou dokáže zachytit skutečnou podstatu a krásu tohoto uskupení. Na obázku je zachycen centrální region M5 o šířce okolo 20 světelných let. Jsou jasně patrné staří červení obři či horcí modří superobři.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907