Jedna z nejstarších: Kulová hvězdokupa M5 skrývá sto tisíc hvězd

27.04.2014 - Redakce


Reklama

"Nádherná mlhovina, která leží mezi souhvězdím Vah a Hada," začal popis pátého objektu ve svém katalogu Charles Messier v 18. století. Ačkoliv se Messierovi tento objekt jako mlhavý obláček, ve skutečnosti jde o kulovou hvězdokupu se zhruba stem tisíce hvězd. Ty jsou gravitačně vázány do prostoru o velikosti okolo 165 světelných let, který se nachází 25 000 světelných let daleko v halu naší Galaxie.

M5 je jedna z nejstarších hvězdokup, její stáří se odhaduje na 13 miliard let. Zatímco Messier viděl ve svém dalekohledu "mlhovinu", Hubbleův teleskop se svou výrazně lepší optikou dokáže zachytit skutečnou podstatu a krásu tohoto uskupení. Na obázku je zachycen centrální region M5 o šířce okolo 20 světelných let. Jsou jasně patrné staří červení obři či horcí modří superobři.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkově téměř šedesát metrů vysoký obrys nahého muže s kyjem se nachází na svahu nedaleko obce Cerne Abbas, v jihoanglickém hrabství Dorset.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda
Věda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907