Jezero v kráteru sopky je plné kyseliny sírové

09.09.2014 - Martin Reichman


Reklama

Poeticky vyhlížející tyrkysové jezero uvnitř kráteru sopky Kawah Ijen, nacházející se ve východní Jávě, působí na první pohled velmi malebně. Jedná se ale o nejkyselejší jezerní plochu na Zemi – její pH má hodnotu menší než 0,3. Jedná se o extrémní hodnotu, neboť například citronová šťáva má pH 2 a baterie pH 1. Extrémní kyselost jezera negativně ovlivňuje celý okolní ekosystém, včetně blízké řeky Banyupahit. Studie z roku 2005 ukázaly, že voda, kterou místní zemědělci používají k zalévání má pH v rozmezí 2,5 až 3,5; přičemž běžná hodnota je 6 až 8. S toxickými látkami souvisí i nezvyklá barva jezera. Její původ je dán množstvím minerálů rozpuštěných ve vodě včetně kyseliny sírové, chlorovodíkové a dalších potenciálně toxických prvků. Za jedovatou vodou v jezeře ale nenesou odpovědnost lidé, její složení je dáno extrémním prostředím a působením sopečných plynů.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedia, OLI

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Čínské prasečí farmy jsou bohatým zdrojem chřipkových virů.

Věda

Ve viditelném světle

Na takovýto vzhled M31 jsme zvyklí od dob větších pozemních dalekohledů. Hvězdný ostrov v Andromedě dělí od Země asi 2,5 milionu světelných roků a jeho průměr astronomové určili na 230 tisíc světelných let. Jedná se o spirální galaxii, která je vůči našemu pohledu částečně skloněná. Její hmotnost se pohybuje v rozpětí 300–400 miliard hmotností Slunce (nepočítaje temnou hmotu). M31 a Mléčná dráha představují dva největší objekty v Místní skupině. Navzájem se k sobě přibližují a zhruba za čtyři miliardy roků postupně splynou v jednu velkou eliptickou galaxii.

Vesmír

Pes ušatý je v angličtině pojmenován „Bat-eared fox“, tedy „liška s netopýříma ušima“. Sluch této psovité šelmy je skutečně mimořádný.

Příroda
Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907