Chápani, jedny z jihoamerických opic, mají tak silný ocas, že jej využívají jako jakousi pátou končetinu. Kromě své vlastní váhy na něm udrží i zátěž navíc
Chápani společně s vřešťany patří do čeledi chápanovitých (Atelidae). Všechny čtyři existující druhy chápanů žijí v deštných pralesích Jižní Ameriky a všechny jsou vybaveny chápavým ocasem, který je charakteristickým znakem ploskonosých opic Nového světa. Ocas je tak dlouhý a silný, že slouží jako plnohodnotná pátá končetina a chápani jej často využívají při krmení ve větvích stromu. Ocas unese celé zvíře, přičemž dospělí samci váží až 9 kilogramů. A nejen to. Jeden z druhů chápanů, konkrétně chápan vlnatý (Lagothrix lagotricha) má ve své páté končetině takovou sílu, že unese nejen sám sebe, ale údajně by dokázal udržet ještě stokilové závaží. Je tedy mezi chápavými opicemi považován za skutečného siláka.
Chápani žijí ve skupinách čítajících 10–45 jedinců. Při shánění potravy se ovšem dělí na menší skupinky o dvou až šesti členech, čímž je zaručena menší řevnivost při krmení. Komunikují mezi sebou nejen hlasově, ale také vizuálními a dotekovými prostředky. Významnou roli při dorozumívání chápanů hraje pach.
Přirozeným nepřítelem těchto opic jsou některé druhy dravých ptáků a kočkovitých šelem. Hlavním predátorem jsou ovšem lidé, kteří chápany loví nejen jako potravu, ale taky jako ceněnou zásilku ilegálního obchodu se zvířaty.
ZajímavostiHMS Thetis | 1938–1943 | Velká Británie
Britská HMS Thetis je jednou z mála ponorek historie, jejíž osud zahrnuje hned dvě fatální katastrofy. První se odehrála v roce 1939 ještě před nasazením do akce: Během posledních testů se počítalo také s ponorem, manévr se ovšem nedařil. Při hledání příčiny se zjistilo, že do jedné z torpédových komor nenatéká voda, nicméně snaha problém vyřešit vyústila v pohromu – komorou, kterou technici uvolnili, se dovnitř začala nekontrolovatelně valit voda. Ponorka nakonec klesla na dno a 99 ze 104 členů posádky se utopilo nebo udusilo. Stroj se však podařilo vylovit a opět nasadit do akce pod názvem HMS Thunderbolt. Sloužil až do roku 1943, kdy ho nedaleko Sicílie zničily hlubinné nálože italské korvety Cicogna – a tentokrát již smrti na palubě neunikl nikdo.