Na plážích anglického Brightonu se setkali velikáni světové hudby od Beethovena po Jimmyho Hendrixe. Tématem šestého ročníku „písečného festivalu“, na němž patnáct profesionálních sochařů vytváří sochy s využitím pouze písku a vody, je totiž hudba. Dílo, na které bylo použito čtyři tisíce tun písku, ale nevydrží věčně. I když organizátoři tvrdí, že písečné sochy by přežily i více jak rok a ani déšť jim neuškodí, na konci září nastoupí buldozery a ze soch se zase stane pískoviště. Pláže ožijí až zase za rok.
VesmírUtkání dvou černých děr
Tento snímek vznikl kombinací dat v oboru rentgenového záření z družice Chandra X-ray Observatory a fotografie ve vizuálním oboru, pořízené pomocí HST. Představuje galaxii NGC 6240, která je od Země vzdálena 400 milionů světelných roků a promítá se do souhvězdí Hadonoše.
Uprostřed snímku jsou dvě černé díry, které od sebe dělí vzdálenost 3 000 světelných let. Jsou viditelné jako jasné bodové zdroje rentgenového záření. Nakonec se pravděpodobně přiblíží k sobě a splynou v jednu velkou černou díru.
Co se stane, když se tyto exotické objekty začnou navzájem ovlivňovat, zůstává pro astronomy zatím hádankou. Jedno je však jisté: uvolní se při tom obrovské množství energie a do prostoru budou vyslány gravitační vlny. (NASA/CXC/MIT/C.Canizares, M.Nowak, CC0)