Jízda po spirále: Největší zakroucený eskalátor světa

31.03.2015 - Martin Reichman

Dominantou nově otevřeného nákupního centra v Šanghaji, je dvojice unikátních zakroucených eskalátorů. Technický skvost je největším na světě


Reklama

Eskalátor, pohyblivé či jezdící schody jsou v dnešním světě naprostou samozřejmostí a překvapit mohou snad jen návštěvníky z odlehlé africké buše či cestovatele v čase. Zakřivený eskalátor je ale úplně něco jiného. 

Jízda po spirále

Proti tradičním eskalátorům jsou spirálové eskalátory neobyčejně složité a pochopitelně také velmi drahé. Vyrábí je výhradně japonský Mitsubishi Electric a najdete je pouze na několika málo místech na světě. Hlavním problémem zakroucených dopravníků je rozdílná rychlost ve vnitřním a vnějším obvodu. Spirálové eskalátory proto používají excentrické těžiště a speciální řetěz, reagující na různé úhly posuvu.

Tím úplně nejnovějším, a také největším, je spirálový eskalátor v obchodním centru Daimaru, v čínské Šanghaji, kde tento technický skvost tvoří hlavní dominantu zdejší nákupní zóny.

Historie jezdících schodů

První eskalátor, který kdy spatřil světlo světa, zkonstruoval již v roce 1897 Jesse W. Reno v New Yorku. Šlo tehdy ale o jednoduchou zábavní atrakci. První komerční eskalátor vytvořil tentýž konstruktér společně s firmou Otis Elevator Company o dva roky později.

První eskalátor v Československu bývá spojován s pohyblivým schodištěm s dřevěnými stupni, které bylo zprovozněno roku 1926, v trase zrušené pozemní lanovky na Letnou. První tradiční eskalátor byl v Československu k vidění až v roce 1939, kdy byl v Praze otevřen obchodní dům Bílá labuť podnikatele Jaroslava Brouka. Kromě moderních osobních výtahů a spojení pokladen potrubní poštou byl tento obchodní dům vybaven i eskalátorem mezi přízemím a prvním patrem. 

Vůbec první spirálový eskalátor zkonstruovala firma Mitsubishi v japonské Ósace v roce 1985, nejdelší eskalátor na světě, s délkou 137 metrů, stojí v petrohradském metru a tím úplně nejkratším je 83 centimetrů dlouhý chodníček v japonském nákupním centru Kawasaki.

Zakroucený eskalátor v obchodním centru Daimaru:

  • Zdroj textu:

    Mitsubishi Electric, Wikipedia

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Židé v koncentračním táboře Buchenwald při osvobození Američany v dubnu 1945.

Zajímavosti

Ani vzdání se trůnu a dvojnásobné zmrzačení nezachránilo knížeti Jaromírovi život.

Historie

Raný koncept roveru projektu AREE pro Venuši.

Vesmír

Snímkování pomocí LIDARu dovoluje rekonstruovat jinak neviditelné či dávno zaniklé stavby.

Věda
Věda

Parašutisté si prohlížejí jeden ze sestřelených amerických letounů

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907