Jízda po spirále: Největší zakroucený eskalátor světa

31.03.2015 - Martin Reichman

Dominantou nově otevřeného nákupního centra v Šanghaji, je dvojice unikátních zakroucených eskalátorů. Technický skvost je největším na světě


Reklama

Eskalátor, pohyblivé či jezdící schody jsou v dnešním světě naprostou samozřejmostí a překvapit mohou snad jen návštěvníky z odlehlé africké buše či cestovatele v čase. Zakřivený eskalátor je ale úplně něco jiného. 

Jízda po spirále

Proti tradičním eskalátorům jsou spirálové eskalátory neobyčejně složité a pochopitelně také velmi drahé. Vyrábí je výhradně japonský Mitsubishi Electric a najdete je pouze na několika málo místech na světě. Hlavním problémem zakroucených dopravníků je rozdílná rychlost ve vnitřním a vnějším obvodu. Spirálové eskalátory proto používají excentrické těžiště a speciální řetěz, reagující na různé úhly posuvu.

Tím úplně nejnovějším, a také největším, je spirálový eskalátor v obchodním centru Daimaru, v čínské Šanghaji, kde tento technický skvost tvoří hlavní dominantu zdejší nákupní zóny.

Historie jezdících schodů

První eskalátor, který kdy spatřil světlo světa, zkonstruoval již v roce 1897 Jesse W. Reno v New Yorku. Šlo tehdy ale o jednoduchou zábavní atrakci. První komerční eskalátor vytvořil tentýž konstruktér společně s firmou Otis Elevator Company o dva roky později.

První eskalátor v Československu bývá spojován s pohyblivým schodištěm s dřevěnými stupni, které bylo zprovozněno roku 1926, v trase zrušené pozemní lanovky na Letnou. První tradiční eskalátor byl v Československu k vidění až v roce 1939, kdy byl v Praze otevřen obchodní dům Bílá labuť podnikatele Jaroslava Brouka. Kromě moderních osobních výtahů a spojení pokladen potrubní poštou byl tento obchodní dům vybaven i eskalátorem mezi přízemím a prvním patrem. 

Vůbec první spirálový eskalátor zkonstruovala firma Mitsubishi v japonské Ósace v roce 1985, nejdelší eskalátor na světě, s délkou 137 metrů, stojí v petrohradském metru a tím úplně nejkratším je 83 centimetrů dlouhý chodníček v japonském nákupním centru Kawasaki.

Zakroucený eskalátor v obchodním centru Daimaru:

  • Zdroj textu:

    Mitsubishi Electric, Wikipedia

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Plástové město Çatalhöyük nemělo ulice – chodilo se po střechách domů, do nichž se sestupovalo žebříky.

Zajímavosti

Ve výřezech snímky obnovených lidských plic po 24 hodinách.

Věda

Náš Měsíc se utvořil po srážce mladé Země s další protoplanetou, před zhruba 4,425 miliardami let.

Vesmír
Zajímavosti

Čedičová stěna u obce Hlinky působí velmi celistvým dojmem.

Příroda

Královny Alžběta I. a Viktorie. Dvě dámy, které ovládly svou dobu. Jedna zemřela bezdětná, druhá přivedla na svět hned devět dětí.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907