Jmenuje se Bond. Nová hutie z Karibiku se honosí slavným jménem

18.05.2015 - Stanislav Mihulka

Nově objevený hlodavec oslavuje jméno přírodovědce, po němž se jmenuje agent 007


Reklama

Podivuhodné hutie jsou velcí hlodavci z Karibiku, kteří nepřestávají udivovat odborníky i milovníky zvířat. Ještě relativně nedávno jich byly tři desítky druhů, většina z nich ale už vymřela. Zoologové teď hlásí nový druh hutie z karibského ostrova Hispaniola, který od nich dostal zajímavé jméno.

Samuel Turvey z londýnské Zoologické společnosti a jeho kolegové totiž novou hutii, která váží přes jeden kilogram, pojmenovali po přírodovědci Jamesovi Bondovi – Plagiodontia aedium bondii. Nejde přitom jenom o pouhou shodu jmen s nejslavnějším agentem jejího Veličenstva. Autor příběhů o agentovi 007 Ian Fleming svému hrdinovi věnoval jméno právě po dotyčném badateli.

Turvey je podle svých slov rád, že mohli novou hutii pojmenovat dřív, než by bylo pozdě. Nový druh je prý velmi ohrožený intenzivním odlesňováním, k němuž na Hispaniole dochází i v chráněných územích. A rozhodně není jediný. Jinde v Karibiku to nevypadá o mnoho lépe.

  • Zdroj textu:

    NewScientist, Zootaxia

  • Zdroj fotografií: NewScientist / Jose Nunez-Mino

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Symboly ďábelského zacházení s černošskými otroky byly karabáč z hroší kůže a usekané ruce.

Historie

Samice s mláďaty se brzy ráno vracejí z plantáže zpět do pralesa. Překonat strmý příkop pomáhají mláďatům pošťuchováním choboty.

Příroda
Zajímavosti
Vesmír

Pětikilometrový kráter v Ora Banda vznikl po dopadu tělesa o průměru až 200 metrů.

Věda

Žralok bělavý (zvaný též žralok býčí) je mohutný a velký druh žraloka, známý svým nepředvídatelným a často velice agresivním chováním.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907