Jmenuje se Bond. Nová hutie z Karibiku se honosí slavným jménem

18.05.2015 - Stanislav Mihulka

Nově objevený hlodavec oslavuje jméno přírodovědce, po němž se jmenuje agent 007


Reklama

Podivuhodné hutie jsou velcí hlodavci z Karibiku, kteří nepřestávají udivovat odborníky i milovníky zvířat. Ještě relativně nedávno jich byly tři desítky druhů, většina z nich ale už vymřela. Zoologové teď hlásí nový druh hutie z karibského ostrova Hispaniola, který od nich dostal zajímavé jméno.

Samuel Turvey z londýnské Zoologické společnosti a jeho kolegové totiž novou hutii, která váží přes jeden kilogram, pojmenovali po přírodovědci Jamesovi Bondovi – Plagiodontia aedium bondii. Nejde přitom jenom o pouhou shodu jmen s nejslavnějším agentem jejího Veličenstva. Autor příběhů o agentovi 007 Ian Fleming svému hrdinovi věnoval jméno právě po dotyčném badateli.

Turvey je podle svých slov rád, že mohli novou hutii pojmenovat dřív, než by bylo pozdě. Nový druh je prý velmi ohrožený intenzivním odlesňováním, k němuž na Hispaniole dochází i v chráněných územích. A rozhodně není jediný. Jinde v Karibiku to nevypadá o mnoho lépe.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NewScientist, Zootaxia

  • Zdroj fotografií: NewScientist / Jose Nunez-MinoDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle většiny svědectví vypadá lochneská příšera jako obří plaz s dlouhým krkem a ploutvemi. Na její sochy lze narazit po celém Skotsku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

V teplejší vodě se daří vodním květům. Barva jezer se mění z modrých odstínů na zelené a hnědé. (foto: Unsplash, Kalen EmsleyCC0)

Věda

Představa stabilní červí díry udržené gravitací a elektromagnetickým polem. (ilustrace: ESO (Scientific American)CC BY-SA 4.0)

Vesmír

Společně s rostoucí poptávkou po exotickém koření, rostl i počet více či méně sofistikovaných podvodů. (foto: Pixabay, CC0)

Historie

Samohybné dělo Bishop vzniklo jako montáž 25liberního kanonu do masivní nástavby na podvozku pěchotního tanku Valentine. (Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Vlčím smečkám v Yellowstonu se připisuje efekt tzv. trofické kaskády, tedy vzájemně zřetězených procesů vedoucích k obnově narušené přírody.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907