Jmenuje se Bond. Nová hutie z Karibiku se honosí slavným jménem

18.05.2015 - Stanislav Mihulka

Nově objevený hlodavec oslavuje jméno přírodovědce, po němž se jmenuje agent 007


Reklama

Podivuhodné hutie jsou velcí hlodavci z Karibiku, kteří nepřestávají udivovat odborníky i milovníky zvířat. Ještě relativně nedávno jich byly tři desítky druhů, většina z nich ale už vymřela. Zoologové teď hlásí nový druh hutie z karibského ostrova Hispaniola, který od nich dostal zajímavé jméno.

Samuel Turvey z londýnské Zoologické společnosti a jeho kolegové totiž novou hutii, která váží přes jeden kilogram, pojmenovali po přírodovědci Jamesovi Bondovi – Plagiodontia aedium bondii. Nejde přitom jenom o pouhou shodu jmen s nejslavnějším agentem jejího Veličenstva. Autor příběhů o agentovi 007 Ian Fleming svému hrdinovi věnoval jméno právě po dotyčném badateli.

Turvey je podle svých slov rád, že mohli novou hutii pojmenovat dřív, než by bylo pozdě. Nový druh je prý velmi ohrožený intenzivním odlesňováním, k němuž na Hispaniole dochází i v chráněných územích. A rozhodně není jediný. Jinde v Karibiku to nevypadá o mnoho lépe.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NewScientist, Zootaxia

  • Zdroj fotografií: NewScientist / Jose Nunez-MinoDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kolorovaná fotografie přibližuje, jak přesně vakovlci vypadali. Osudným se jim stal strach farmářů o stáda dobytka. (foto: Profimedia)

Zajímavosti
Zajímavosti
Věda

Americké bombardéry B-29 shazují bomby kdesi nad Koreou. Počítalo se s nimi také pro případný nukleární úder. (foto: Shutterstock)

Válka

Alice Sasko-Koburská (1843–1878) byla prababičkou prince Phillipa, nedávno zemřelého manžela královny Alžběty II. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Základ Algolova systému, vzdáleného devadesát světelných roků, tvoří velmi těsná spektroskopická dvojhvězda: Stálici hlavní posloupnosti třikrát hmotnější než Slunce doprovází ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů podobr s 0,7 sluneční hmotnosti. Zmíněnou dvojici pak jednou za 681 dní obkrouží ještě třetí hvězda, mírně hmotnější než Slunce. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907