Jordánská Petra, němý strážce pokladu

18.04.2013 - Richard Guryča

Skalní město Petra, které bylo doslova vytesáno do pískovce, bylo založeno již před naším letopočtem a stalo se hlavním městem Nabatejců


Reklama

Al Khazneh, v překladu „Pokladnice“, je jednou z nejdůležitějších staveb v komplexu skalního města Petra v Jordánsku. Omračující pohled na ni se příchozímu otevře při vstupu skrze úzkou soutěsku zvanou Siq. Zvláště v noci pak místo dýchá mystickou atmosférou zapadlých věků.

Město původně vzniklo jako pohřebiště v dokonale skrytém místě spojení tří údolí. Založeno bylo pravděpodobně mezi 3. stoletím před naším letopočtem a 1. stoletím našeho letopočtu jako hlavní město království Natabejců.

Roku 62 před naším letopočtem obývalo v pískovci vytesané město s chrámy včetně honosné královské hrobky a amfiteátrem zhruba třicet tisíc lidí. Po ničivém zemětřesení v 6. století Petru opustili poslední obyvatelé a cestu do skalního města pak po staletí znali jen beduíni. Pro svět ji znovu objevil v roce 1812 švýcarský cestovatel Johann Ludwig Burckhardt.

Jedna z legend praví, že právě zde ukrývali pouštní piráti naloupené poklady. Podle jiné zde drželi egyptští faraoni své cennosti za časů Mojžíšových. Dnes jde o nejnavštěvovanější místo Jordánska. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Snímek z prosince 1941 dobře ilustruje, že kvalitně maskovaní rudoarmějci mohli útočníky snadno překvapit. Na fotografi i se nachází minimálně 11 vojáků v převlečnících s kapucemi.

Válka

Thanatosdrakon amaru v životní velikosti, se svým objevitelem.

Věda

Svatá Hedvika Slezská se věnovala službě pro blaho svého lidu a prohloubení křesťanské víry. Zakládala nemocnice, ošetřovací ústavy a kláštery.

Historie
Revue
Zajímavosti

Laločníci na korálovém útesu

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907