Jordánská Petra, němý strážce pokladu

18.04.2013 - Richard Guryča

Skalní město Petra, které bylo doslova vytesáno do pískovce, bylo založeno již před naším letopočtem a stalo se hlavním městem Nabatejců


Reklama

Al Khazneh, v překladu „Pokladnice“, je jednou z nejdůležitějších staveb v komplexu skalního města Petra v Jordánsku. Omračující pohled na ni se příchozímu otevře při vstupu skrze úzkou soutěsku zvanou Siq. Zvláště v noci pak místo dýchá mystickou atmosférou zapadlých věků.

Město původně vzniklo jako pohřebiště v dokonale skrytém místě spojení tří údolí. Založeno bylo pravděpodobně mezi 3. stoletím před naším letopočtem a 1. stoletím našeho letopočtu jako hlavní město království Natabejců.

Roku 62 před naším letopočtem obývalo v pískovci vytesané město s chrámy včetně honosné královské hrobky a amfiteátrem zhruba třicet tisíc lidí. Po ničivém zemětřesení v 6. století Petru opustili poslední obyvatelé a cestu do skalního města pak po staletí znali jen beduíni. Pro svět ji znovu objevil v roce 1812 švýcarský cestovatel Johann Ludwig Burckhardt.

Jedna z legend praví, že právě zde ukrývali pouštní piráti naloupené poklady. Podle jiné zde drželi egyptští faraoni své cennosti za časů Mojžíšových. Dnes jde o nejnavštěvovanější místo Jordánska. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Winston Churchill s manželkou Clementine na návštěvě v Soestdijkském paláci. Vedle Churchilla stojí princ Bernhard a nizozemská královna Juliána s dětmi.

Historie

V Cockaigne neexistovala nouze, násilí, ba ani práce a pečené husy tam létaly přímo do úst.

Zajímavosti

Fukušimské tritium bude podle vědců v mořské vodě v nesmírně malé koncentraci, odpovídající extrémně zředěným homeotickým přípravkům.

Věda

Kamenná exoplaneta GJ 367b obkrouží svou mateřskou hvězdu za pouhých osm hodin. Na jejím povrchu zřejmě panuje teplota kolem 1 500 °C.

Vesmír

Chvostoskoci (Collembola) jsou řádem šestinohých bezobratlých živočichů, kteří v širším smyslu patří mezi hmyz. Žijí v půdě nebo na jejím povrchu, někdy však i na vodní hladině či na okrajích ledovců. Už podle tohoto výčtu je zřejmé, že jde o velmi odolnou a přizpůsobivou skupinu.

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907