Evoluce z nás udělala rychlé a zároveň efektivní spáče
V dnešní uspěchané době nám možná přijde, že spánek ukrajuje až příliš velkou část lidského života. Nový výzkum spánku 22 druhů primátů i řady druhů dalších savců ale dokládá, že na tom nejsme až tak špatně.
Lidé totiž spí ze všech studovaných primátů nejkratší dobu – v průměru 7 hodin. Takový maki trpasličí je proti nám učiněný spáč. Prospí denně 14 až 17 hodin.
Náš spánek ale není jenom kratší, je i efektivnější. Dospělí lidé stráví v REM fázi spánku, která je typická rychlými pohyby očí, a ve které přicházejí sny, 20 až 25 procent celkové doby spánku. Právě tato část spánku je důležitá pro udržování a obnovu aktivity mozku.
Někteří lemuři nebo kočkodani přitom stráví v REM fázi pouhých 5 procent doby ze svého spánku. Jak se zdá, evoluce z nás udělala zdatné spáče.
IFL Science, Evolutionary Anthropology
VědaEskortní torpédoborec USS Samuel B. Roberts (DE-413). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)
VesmírExploze hvězdy v souhvězdí Býka, zachycená čínskými hvězdáři v roce 1054, je zřejmě nejznámější pozorovanou supernovou. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvaceti dní. (foto: NASA, ESA, Hubble, J. Hester, A. Loll (ASU), CC BY 4.0)
RevueKřik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah Popowski, CC0)