Juno prozkoumá radiační pásy Jupitera

25.07.2014


Reklama

Jedna ze starých pravd kosmonautiky hovoří o tom, že zkoumáním vesmíru zkoumáme vlastně sami sebe. Potvrzuje ji i americká meziplanetární sonda Juno, která míří ke králi mezi planetami – k Jupiteru. Jejím cílem přitom bude podrobně studovat radiační pásy tohoto obra. Jejich studium nám umožní lépe pochopit fungování radiačních pásů naší planety.

Zkoumání radiačních pásů je pouze jedním úkolem sondy (i když tím hlavním). Vědce zajímá také složení planety, její gravitační pole a magnetosféra. Juno by měla zjistit, zda nemá planeta pevné jádro (což dodnes netušíme), stejně jako analyzovat rozložení vody v její atmosféře nebo rozmístění celkové hmoty tohoto obra. Zaměří se rovněž na zkoumání počasí Jupitera, zvláště pak jeho vichřic dosahujících rychlosti až 600 km/h.

Na 5. července 2016 se plánuje přílet k Jupiteru. Na polární dráze se má Juno k planetě přibližovat až na 4 300 km – a zase se vzdalovat až na dva miliony kilometrů. Dráha se bude postupně upravovat, takže oběžná doba dosáhne 11–14 dní. Počítá se nejméně s 33 oblety planety a s koncem mise v říjnu 2017. Následovat má řízený zánik sondy v hustých vrstvách atmosféry.

Juno
Start: 5. 8. 2011
Dosažení orbity Marsu:
5. 7. 2016 (plán)
Délka mise:
1 rok a 4 měsíce (plán)
Hmotnost: 3 625 kg
Oběžná doba: 11–14 dnů
Cíle mise: zkoumání radiačních pásů Jupitera, jeho magnetosféry a atmosféry

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 1/2013

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907