Jupiter v Ultra HD: Hubble zmapoval největší planetu v časosběrném dokumentu

14.10.2015 - Martin Reichman

Doposud nejdetailnější záznam Jupitera potvrdil zmenšování jeho velké rudé skvrny. Odhalil také vzácný atmosférický jev zachycený sondou Voyager 2


Reklama

Výsledkem přibližně rok trvajícího snímkování největší planety naší Soustavy, je doposud nejdetailnější záznam Jupitera. Časosběrný dokument, pořízený pomocí Hubbleova vesmírného teleskopu, mimo jiné potvrzuje trend zmenšování velké rudé skvrny v horních částech Jupiterovy atmosféry. Proti roku 2014 se skvrna zmenšila o 240 kilometrů. Pozorování také odhalilo, že oblast velké rudé skvrny je sužována vichry o rychlosti 150 metrů za sekundu.

TIP: Rudá skvrna na Jupiteru se zmenšuje. Obrovská bouře utichá?

Za skutečný unikát pak vědci považují záznam „nepolapitelné vlnky“ poprvé zachycené sondou Voyager 2 již před 36 lety. Od této doby se až dosud tento unikátní jev, vyskytující se v severní části Jupitera nepodařilo znovu spatřit. Nepolapitelná vlnka souvisí s výskytem bouří v pásu okolo 16° severní šířky Jupiterovy atmosféry a velmi vzácně se objevuje i v cyklónových oblastech na Zemi.

Jupiter ale není jediným objektem, na který Hubbleův teleskop zaměřil svůj pohled. Stejné péče se dostalo také Uranu a Neptunu, jejichž časosběrný záznam bude zveřejněn později. Počítá se také s vytvořením záznamu Saturnu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    YouTube | NASA Goddard

  • Zdroj fotografií: NASA Goddard



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907