Jupiter v Ultra HD: Hubble zmapoval největší planetu v časosběrném dokumentu

14.10.2015 - Martin Reichman

Doposud nejdetailnější záznam Jupitera potvrdil zmenšování jeho velké rudé skvrny. Odhalil také vzácný atmosférický jev zachycený sondou Voyager 2


Reklama

Výsledkem přibližně rok trvajícího snímkování největší planety naší Soustavy, je doposud nejdetailnější záznam Jupitera. Časosběrný dokument, pořízený pomocí Hubbleova vesmírného teleskopu, mimo jiné potvrzuje trend zmenšování velké rudé skvrny v horních částech Jupiterovy atmosféry. Proti roku 2014 se skvrna zmenšila o 240 kilometrů. Pozorování také odhalilo, že oblast velké rudé skvrny je sužována vichry o rychlosti 150 metrů za sekundu.

TIP: Rudá skvrna na Jupiteru se zmenšuje. Obrovská bouře utichá?

Za skutečný unikát pak vědci považují záznam „nepolapitelné vlnky“ poprvé zachycené sondou Voyager 2 již před 36 lety. Od této doby se až dosud tento unikátní jev, vyskytující se v severní části Jupitera nepodařilo znovu spatřit. Nepolapitelná vlnka souvisí s výskytem bouří v pásu okolo 16° severní šířky Jupiterovy atmosféry a velmi vzácně se objevuje i v cyklónových oblastech na Zemi.

Jupiter ale není jediným objektem, na který Hubbleův teleskop zaměřil svůj pohled. Stejné péče se dostalo také Uranu a Neptunu, jejichž časosběrný záznam bude zveřejněn později. Počítá se také s vytvořením záznamu Saturnu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    YouTube | NASA Goddard

  • Zdroj fotografií: NASA GoddardDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907