Jupiterův měsíc Europa je pravděpodobně tektonicky aktivní. Stejně jako Země

09.09.2014 - Martin Reichman

Jupiterův měsíc Europa má pravděpodobně pod svým ledovým krunýřem stejně aktivní tektoniku jako Země. Tektonická aktivita je přitom vedle kapalné vody považována za základní předpoklad možného života


Reklama

Jupiterův měsíc Europa je vzhledem k možnému životu v jeho podpovrchovém oceánu, ve středu zájmu vědců dlouhodobě. Nové studie naznačují, že obrovské kusy ledu pokrývající jeho povrch se pohybují a Europa tak může být vedle Země jediným tektonicky aktivním tělesem v naší sluneční soustavě.

Výzkum prováděný vědci z marylandské univerzity Johna Hopkinse vychází z porovnání snímků pořízených mezi lety 1995 až 2003. Z nich je patrné, že některé oblasti tohoto Jupiterova měsíce se v průběhu času výrazně změnily. Část ledové desky se podle vědců zasunula pod sousedící, podobně jako se tomu děje například u desky Juan de Fuca a Severoamerické litosférické desky na Zemi. Tento typ tektoniky bývá označován jako subdukční a typická rychlost posunu desek na Zemi je v řádu několika centimetrů za rok.

Změna, která se odehrála na Europě, byla alespoň podle vědců, ale mnohem dramatičtější. Rozdíl ve zkoumaných oblastech odpovídal zhruba velikosti amerického státu Massachusetts. Ten má přitom rozlohu přes 27 000 km2. Přestože „ztracená“ část povrchu Europy je obrovská, považují vědci subdukci za nejpravděpodobnější vysvětlení. Někteří vědci považují tektonickou činnost spolu s kapalnou vodou za jeden ze základních předpokladů pro vznik života. Posun desek totiž napomáhá stabilizaci klimatu. 

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věřící v průvodu probodenou kůži nevnímají a na háčky si zavěšují nejrůznější obětiny pro božstva.

Cestování
Historie

Jednotka statečného hulána Pileckého byla v bojích téměř zničena. V roce 1940 se nechal dobrovolně zavřít do koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz.

Válka
Vesmír

V období střední křídy bujel v Antarktidě vlhký tropický prales

Věda

Zoo Ocean Park se kvůli koronaviru uzavřela a pandy se po 10 letech konečně spářily.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907