Juro Jánošík: Nejslavnější slovenský zbojník

02.12.2015 - Janka Ryšánek Schmiedtová

Skryt v hustých lesích se Juro Jánošík násilím domáhal své představy spravedlnosti. Byl to hrdina, kterému náleží čest a sláva, nebo zloděj, zaslouženě vytlačený na okraj společnosti?


Reklama

Kdyby Slováci neměli Jánošíka, museli by si ho asi vymyslet. Nejslavnější slovenský zbojník přichází na svět jako nejmladší z pěti dětí. V devatenácti letech se nechá naverbovat do císařského vojska. Tehdy pomůže uprchnout uvězněnému zbojníkovi Tomáši Uhorčíkovi. A nakonec se k němu přidává. Skryti ve stínu hlubokých hvozdů přepadají bohaté kupce a měšťany, rabují kostely a pašují koně z Polska.

Miláček chudých, postrach panstva

Z každého lupu dávají stranou část zisku pro nemajetné. Jánošík se tak stává hrdinou bez bázně a hany, bojující za práva chudiny. On a jeho banda si totiž život hledaných štvanců vybrali ne proto, aby rychle zbohatli, ale jako pomstu nenáviděným mocipánům. Proto se stávají hrdiny chudých, kteří nemají nic než těžkou robotu. 

Přestože je Juro zkušeným loupežníkem, jeho zbojnictví však trvá pouze necelá dvě léta! Poprvé se z vězení dostane, protože uplatí hlídače. Vykoupí se liščími kůžemi a sýrem oštiepok. Když je ale Jánošík v pětadvaceti zatčen podruhé, nikdo a nic mu už pomoci nemůže. Každý voják touží zbojníka dostat a vydělat si tak skvělou odměnu. Z hrdiny se pomalu stává štvaná zvěř.

Hrdinou do posledního dechu

Legendami obestřený Jánošík inspiroval už za osvícenství. Autoři vycházeli z myšlenky, že zbojníka odsoudila vrchnost nespravedlivě. Jak na to přišli? Existují záznamy! Jurův obhájce prý trval na zrušení procesu pro nedostatek důkazů. Nebylo mu vyhověno.

TIP: Nomen omen: Když v Rakousku-Uhersku řádil Johann Georg Grasel

V březnu 1713 byl proto jeden z nejslavnějších zbojníků souzen za sérii loupeží a vraždu faráře. Jako trest mu určili zdlouhavou a bolestivou smrt. Na popravišti Šibeničky v Liptovském Mikuláši jej pověsili na hák, a to za jedno z žeber na levém boku! Některé prameny tvrdí, že byl „pouze“ pomalu věšen. Ani potom ale neprozradil jména svých druhů. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907