JWST: Jak se převáží největší vesmírný dalekohled

25.02.2015 - Martin Reichman


Reklama

Vesmírný dalekohled Jamese Webba je největším teleskopem, jaký kdy byl postaven. Dalekohled, který má v roce 2018 nahradit dosluhující Hubbleův teleskop, je téměř 3× větší než jeho předchůdce. Na rozdíl od něj se nebude pohybovat na nízké oběžné dráze, ale bude umístěn v Lagrangeově bodě L2 soustavy Země-Slunce, tedy asi 1,5 milionu kilometrů od Země, na opačné straně než Slunce. Servisní lety současnými běžnými pilotovanými prostředky k tomuto teleskopu jsou proto prakticky vyloučeny, i proto jsou testy nového teleskopu zcela klíčové.

Jak cestuje dalekohled

JWST byl na počátku února přepraven do Johnsonova vesmírného centra v Houstonu, kde jej nyní čeká série kryogenních testů v komoře, která hostila mimo jiné i kosmické lodě Apollo. Přeprava tohoto citlivého kolosu nebyla vůbec jednoduchá.

Dalekohled byl v Goddardově kosmickém středisku uložen do 75 tun těžkého kontejneru, a poté, pomocí obřího tahače, přepraven na základnu Andrews v Marylandu. Cesta na základnu mu ubíhala velmi pomalu, obří tahač se pohyboval průměrnou rychlostí jen 8 kilometrů za hodinu. Na základně byl kontejner naložen do vojenského dopravního letounu C-5 určeného k přepravě tanků. Po přistání v Houstonu opět naložen na tahač a přepraven do Johnsonova centra.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií:Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907