JWST: Jak se převáží největší vesmírný dalekohled

25.02.2015 - Martin Reichman


Reklama

Vesmírný dalekohled Jamese Webba je největším teleskopem, jaký kdy byl postaven. Dalekohled, který má v roce 2018 nahradit dosluhující Hubbleův teleskop, je téměř 3× větší než jeho předchůdce. Na rozdíl od něj se nebude pohybovat na nízké oběžné dráze, ale bude umístěn v Lagrangeově bodě L2 soustavy Země-Slunce, tedy asi 1,5 milionu kilometrů od Země, na opačné straně než Slunce. Servisní lety současnými běžnými pilotovanými prostředky k tomuto teleskopu jsou proto prakticky vyloučeny, i proto jsou testy nového teleskopu zcela klíčové.

Jak cestuje dalekohled

JWST byl na počátku února přepraven do Johnsonova vesmírného centra v Houstonu, kde jej nyní čeká série kryogenních testů v komoře, která hostila mimo jiné i kosmické lodě Apollo. Přeprava tohoto citlivého kolosu nebyla vůbec jednoduchá.

Dalekohled byl v Goddardově kosmickém středisku uložen do 75 tun těžkého kontejneru, a poté, pomocí obřího tahače, přepraven na základnu Andrews v Marylandu. Cesta na základnu mu ubíhala velmi pomalu, obří tahač se pohyboval průměrnou rychlostí jen 8 kilometrů za hodinu. Na základně byl kontejner naložen do vojenského dopravního letounu C-5 určeného k přepravě tanků. Po přistání v Houstonu opět naložen na tahač a přepraven do Johnsonova centra.

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907