JWST: Jak se převáží největší vesmírný dalekohled

25.02.2015 - Martin Reichman


Reklama

Vesmírný dalekohled Jamese Webba je největším teleskopem, jaký kdy byl postaven. Dalekohled, který má v roce 2018 nahradit dosluhující Hubbleův teleskop, je téměř 3× větší než jeho předchůdce. Na rozdíl od něj se nebude pohybovat na nízké oběžné dráze, ale bude umístěn v Lagrangeově bodě L2 soustavy Země-Slunce, tedy asi 1,5 milionu kilometrů od Země, na opačné straně než Slunce. Servisní lety současnými běžnými pilotovanými prostředky k tomuto teleskopu jsou proto prakticky vyloučeny, i proto jsou testy nového teleskopu zcela klíčové.

Jak cestuje dalekohled

JWST byl na počátku února přepraven do Johnsonova vesmírného centra v Houstonu, kde jej nyní čeká série kryogenních testů v komoře, která hostila mimo jiné i kosmické lodě Apollo. Přeprava tohoto citlivého kolosu nebyla vůbec jednoduchá.

Dalekohled byl v Goddardově kosmickém středisku uložen do 75 tun těžkého kontejneru, a poté, pomocí obřího tahače, přepraven na základnu Andrews v Marylandu. Cesta na základnu mu ubíhala velmi pomalu, obří tahač se pohyboval průměrnou rychlostí jen 8 kilometrů za hodinu. Na základně byl kontejner naložen do vojenského dopravního letounu C-5 určeného k přepravě tanků. Po přistání v Houstonu opět naložen na tahač a přepraven do Johnsonova centra.

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti a koně

Poživatina: koňská kostní dřeň
Stáří: 50 000 let

Zřejmě nejstarší potravinou, která si zachovala jedlost až do současnosti, je mamutí maso. O konzumaci obrů z doby ledové sice nemáme potvrzené zprávy, nicméně se traduje, že vesničané v Rusku při náhodných objevech zvířecích torz uvězněných v ledu odřezávali zbytky masa a následně je jedli. Věrohodnější informace o nejstarším jídle se pak obvykle pojí s paleontologem Colemanem Williamsem, který si údajně připravil „svačinu“ z kuliček kostní dřeně, jež vydlabal z pozůstatků 50 tisíc let starého koně.

Zajímavosti

Přestože USA vstoupily do války na jaře 1917, o rok později se jich ve Francii ještě nenacházelo mnoho

Válka

Rajský plyn byl populární už v 19. století

Věda

Rádiový zdroj 3C58 v Mléčné dráze by ve skutečnosti mohla být kvarková hvězda.

Vesmír
Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907